Archiv - 201119.12.2011

MELANCHOLIA

Melancholia

Dánsko-Švédsko-Itálie-Francie
2011
130 min
Aerofilms

Po kontroverzním a brutálním Antikristovi přichází Lars von Trier s dalším enigmatickým dílem, stylizovaným tentokrát do podoby mainstreamového melodramatu o konci světa. Tvůrcův fatalistický přístup ke zkáze a smrti ovšem kontrastuje s audiovizuální opulentností, inspirovanou zejména německým romantismem. Vytříbené a stylizované „překrásné“ obrazy plenéru golfového hřiště u panského sídla znamenitě korespondují se strhující hudbou Richarda Wagnera z opery Tristan a Isolda. Právě v duchu wagnerovského „gesamtkunstwerku“ tak film útočí zejména na emoce a vzpírá se racionalitě stejně jako se jí vzpírá jedna z hlavních hrdinek (za svůj výkon v roli Justine byla Kirsten Dunstová oceněna na letošním MFF v Cannes). Trier konstatuje, že jeho film je především o jednání a reakcích lidí, vystavených určitému tlaku. Sám prošel obdobím depresí a zaujal ho názor jeho terapeuta, že právě takto postižení lidé se ve vypjatých chvílích chovají mnohem klidněji než ostatní, kteří často propadají panice.


5. a 12.12.2011

CARMEN

Carmen

Španělsko
1983
102 min
AČFK

Slavné dílo Carlose Saury, jež je možno vidět znovu a znovu. Filmový příběh se odvíjí paralelně s reálnou love story, která vznikne mezi protagonisty při zkouškách na baletní představení. Taneční výraz vstupuje i do soukromého vztahu Josého a Carmen (Laura del Solová), tancem v pohybové stylizaci vyjadřují dialog, erotický vznět, něžné vyznání i prudký spor. Skrze tanec herci projevují emoce postav i své vlastní. Drama vášně a žárlivosti je vygradováno zrcadlovým zdvojením, které kamera Tea Escamilla vizualizuje souběžným záznamem na zrcadlové stěně ve zkušebním studiu. V hudbě rozpoznáváme úryvky z Bizetovy opery v osobité interpretaci významného kytaristy Paca de Lucíi (ve filmu hraje sama sebe), který je skladatelem filmové hudby i autorem aranžmá operních árií. Tak jako Gades se svým souborem vytváří moderní pohybové parafráze lidových španělských tanců, těží de Lucía inspiraci z tradičního španělského flamenca. Saura záměrně stírá hrany mezi nacvičovaným představením a skutečností (filmovou), aby navodil nejistotu, co je hrané a co opravdové. S gradací divadelního příběhu se stupňuje i napětí ve vztahu obou protagonistů - v sólech i duetech.


28.11.2011

BIUTIFUL

Biutiful

Španělsko-Mexiko
2010
148 min
HCE

Mexický filmař Alejandro González Iňárritu je známý díky propracovaným příběhům s mozaikovitou výstavbou, v nichž se postupně prolínají zpravidla tragické osudy mnoha lidí. Ve svém čtvrtém celovečerním snímku sice zvolil lineární vyprávění s jednou ústřední postavou, ale i zde si zachoval svůj razantní a syrový styl. Kontroverzním protagonistou je muž, který se v Barceloně živí jako zprostředkovatel pro ilegální přistěhovalce. Stará se o černochy, prodávající na ulici padělané zboží, vyráběné v manufaktuře Číňany. Zároveň pečuje o své děti, jež má s maniodepresivní prostitutkou… Režisér volí syrový, nepřikrášlený pohled na drsnou realitu, akcentovaný navíc sychravým počasím. Používá sice i „nadreálný“ motiv, ale emocionálnost tragického příběhu zdůrazňuje svým hereckým projevem především Javier Bardem, pro nějž byla titulní role přímo napsána.


21.11.2011

JMENUJI SE OLIVER TATE

Submarine

VB-USA
2010
97 min
Aerofilms

Hořká komedie je režijním debutem herce a scénáristy Richarda Ayoadea, natočeným podle zjevně autobiograficky laděné prvotiny Joea Dunthornea. Příběh patnáctiletého hrdiny, rozhodnutého přijít o panictví, vypovídá o zmatcích a úzkostech dospívání. Přemýšlivý a nihilistický vypravěč připomíná Holdena z knihy J.D.Salingera Kdo chytá v žitě. Sám sebe bere vážně, vážně přemýšlí i o zdánlivě méně vážných věcech, vážně si zapisuje do deníku, vážně bere své city k pragmatické spolužačce Jordaně, vážně monitoruje sexuální život rodičů a neváhá vyrazit do akce, když jde z jeho hlediska do tuhého, ačkoliv by nejraději zmizel pod vodou. To, že přitom působí směšně, že jeho názory jsou vtipné i nabubřelé a že jeho představy i skutky mají občas kouzlo nechtěného, dává filmu, odehrávajícímu se v sychravém velšském počasí, zvláštní poetickou atmosféru.


14.11.2011

NA MAMUTA!

Mammuth

Francie
2010
92 min
Artcam

Po ohlasu černé komedie Louise-Michel pokračuje autorská dvojice Benoit Delépine a Gustave Kervern ve stejném duchu i v této komediální road movie. Titulní hrdina opět pochází z dělnické třídy a opět je outsiderem, což však neznamená, že se jeho život nemůže změnit. Mohutný, nemluvný muž s dlouhými nemytými vlasy a s přiléhavou přezdívkou Mamut se musí vydat na cestu, aby získal kvůli důchodu doklady z dřívějších zaměstnání. Pod různými vlivy se pomalu mění jeho poněkud apatický pohled na svět…Scénář komorního snímku byl psán přímo pro Gérarda Depardieua. Natáčelo se na formát Super 16mm, čímž obraz dostal zrnitý reportážní charakter. Strohá realistická výpověď je provázena bizarními situacemi a podivínským jednáním některých postav, jež jsou vesměs tragikomické.


7.11.2011

ODNIKUD NĚKAM

Somewhere

USA
2010
98 min
Bontonfilm

Ve svém autorském snímku navazuje Sofia Coppolová na téma existenciální prázdnoty dobře situovaného jedince, jež zdařile podchytila v úspěšném titulu Ztraceno v překladu. I tady jsou protagonisty herec a „čistá“ ženská bytost. Johnny Marco je sice herecká hvězda, ale žije v ústraní. Má na čas ruku v sádře a nudí se. Jednotvárnost jeho života naruší až jedenáctiletá dcera z rozpadlého manželství. Muž se o ni musí postarat a náhle objevuje otcovství… Komorní intimní snímek sází na minimalismus, opírající se o strohou kameru s dlouhými statickými záběry, ale i o minimum dialogů, střízlivý střih a detailní budování atmosféry.


31.10.2011

MR. NICE

Mr. Nice

VB
2010
121 min
Film Europe

Životopisný snímek britského režiséra Bernanda Rose vznikl podle knihy Howarda Markse, který, než byl dopaden a v roce 1988 odsouzen na pětadvacet let, pašoval do Velké Británie a posléze i do USA takzvané lehké drogy, tedy marihuanu a hašiš. Příběh je koncipován jako protagonistova „one man show“, v níž otevřeně líčí svůj život. Film věrně zachycuje uvolněnou a rozevlátou atmosféru šedesátých let obrazem, výpravou i kostýmy, nevážně se zkrátka i díky skvělým výkonům Rhyse Ifanse a Davida Thewlise líčí vážné věci…


24.10.2011

LADIČ PIAN ZEMĚTŘESENÍ

Der Klavierstimmer der Erdbeben

Německo-VB-Francie
2005
99 min
NFA

Po Institutu Benjamenta zůstávají bratři Quayové i ve svém druhém celovečerním hraném snímku věrní své výjimečné poetice i svému originálnímu pohledu na svět. Vracejí se v něm k méliesovským kořenům kinematografie s akcentem na imaginaci plnou fantazie a na hypnotickou snovost podstaty filmu. Po svém přitom přetvářejí inspirativní podněty z různých uměleckých druhů ve vlastní filmový svět, jehož základem je surrealistické vidění a bohatá představivost… Výchozí motiv vyprávění je tentokráte převzat z Vernova Tajemného hradu v Karpatech, výsledné dílo s mnoha ozvuky je však natolik výlučné a vyžadující soustředěného a spřízněného diváka, že se doslova vzpírá slovnímu popisu. Jedním z výkonných producentů byl i Terry Gilliam.


17.10.2011

MAMA GÓGÓ

Mamma Gógó

Island
2010
90 min
CinemArt

Tragikomedie Mama Gogo je zvláštní výpovědí o dvou osobních problémech režiséra a scénáristy Fridrika Thóra Fridrikssona: jeho finanční krizi a Alzheimerově chorobě jeho matky. Tvůrce snímek označil jako elegii pro svou matku, ale zároveň za bláznivou komedii o filmování a Alzheimeru. Režisér v podání Snaera Gudnasona se snaží brát svou nezáviděníhodnou situaci s odstupem, humorem i sebereflexí, nicméně řešit problémy s penězi a zároveň zvládat stále častější matčiny excesy je čím dál obtížnější… Navzdory depresivním tématům se Fridrikssonovi podařilo natočit dojemný snímek o synovské oddanosti a o stáří, protknutý četnými ironickými postřehy a lehce okořeněný nadpřirozenem.


10.10.2011

TETRO

Tetro

USA-Argentina-Španělsko-Itálie
2009
127 min
HCE

Sedmdesátník Francis Ford Coppola se vrátil k režírování s tím, že bude natáčet už jen filmy „pro sebe“, v nichž bude omezován jen výší finančních prostředků. K psychologickému snímku Tetro napsal sám i původní scénář. I zde se ovšem věnuje svému stabilnímu tématu, jímž jsou rodinné vztahy, tentokrát navíc s autobiografickými prvky. Příběh se téměř celý odehrává v Buenos Aires, kde osmnáctiletý Američan Bennie navštíví nevlastního bratra, který kdysi odešel z domova a nesplnil svůj slib, že se pro něj vrátí. Muž se zřekl rodiny, již pevnou rukou ovládal panovačný a sebestředný otec, slavný dirigent. Jeho pokus vyrovnat se otci a stát se spisovatelem se však nezdařil… Děj jako by byl ukotvem ve zvláštním bezčasí. Téma nese znaky antických her, dramat amerických klasiků i psychologických děl filmových mistrů, na něž je odkazováno i po formální stránce.


3.10.2011

3

3

Německo
2010
119 min
CinemArt

Uznávaný německý filmař Tom Tykwer natočil v Berlíně milostný příběh atypického trojúhelníku. Novinářka Hanna a architekt Simon žijí v zaběhnutém partnerském svazku téměř dvacet let. Stále se mají rádi a respektují jeden druhého. Jenže přichází krize středního věku a oba si začínají uvědomovat vlastní smrtelnost… Nezávisle na sobě se seznámí s výzkumníkem kmenových buněk Adamem, který každému z nich dokonale zamotá hlavu… Smířlivě laděný snímek má občas ironicky intelektuální či odborné dialogy, jeho kouzlo však spočívá v proplétání osudových náhod, v laskavém humoru, v závěrečné katarzi a v zajímavě předvedených postavách. Tom Tykwer se podle svých slov pokouší hodnotit současné vztahy, provokativním způsobem si pohrává a experimentuje s variantami, jak je pojmout, k čemuž využívá moderní filmovou řeč.


26.9.2011

JACK SE CHYSTÁ VYPLOUT

Jack Goes Boating

USA
2010
89 min
Aerofilms

Režijní debut herce Philipa Seymoura Hoffmana je adaptací divadelní hry Boba Glaudiniho, kterou mimo Broadway produkovala společnost, s níž jsou filmoví tvůrci úzce svázáni. Vznikl tak typický americký nezávislý snímek, připomínající divadelní kořeny předlohy a postavený především na propracovaných hereckých akcích. Děj se odehrává od zimy do léta a svou roli v něm má i nevšedně snímaný New York. Hlavními postavami jsou osamělí čtyřicátníci, řidič limuzíny jack a sekretářka Connie, kteří pod vlivem přátel, manželů Clydea a Lucy, pozvolna prohlubují svůj nesmělý vztah. Zatímco se sbližují, u jejich kamarádů narůstá manželská krize. Nekonvenční komorní komedie o obyčejných lidech má zvláštní atmosféru a svou poetikou může připomínat třeba tvorbu Erica Rohmera.


19.9.2011

LEPŠÍ SVĚT

Hævnen

Dánsko-Švédsko
2010
119 min
Artcam

Režisérka Susanne Bierová se ve svém oscarovém snímku zabývá stejně jako v předchozích psychologických dramatech „Bratři“ a „Po svatbě“ narušenými rodinnými vztahy a životními postoji protagonistů. Ústředním tématem je zde dilema, jak čelit lidskému zlu. Na příkladu rodiny švédského lékaře, prožívající krizi, a života přistěhovalého ovdovělého byznysmena, především však jejich dvanáctiletých synů, ukazuje film situaci, kdy vztek a zloba, jež směřují k nápravě nespravedlivého příkoří násilím, vedou nakonec k tragédii. Pozoruhodný snímek je kvůli předváděným trýznivým situacím místy dosti náročný na divákovu psychiku i emoce, zároveň však přece jen přináší určitou katarzi.


12.9.2011

PROFESIONÁLNÍ MANŽELKA

Potiche

Francie
2010
103 min
HCE

Tvůrce zajímavých a leckdy provokativních filmů Francois Ozon získal značný divácký ohlas adaptací hry Roberta Thomase „8 žen“. Po devíti letech se vrací k podobné formuli přepisem hry autorské dvojice Pierra Barilleta a Jeana-Pierra Grédyho „Profesionální manželka“ z roku 1980. Komediální příběh se odehrává na maloměstě v roce 1977, kdy byla země zmítána hospodářskou krizí. Poté, co egoistický majitel továrny na deštníky Robert Pujol skončí během stávky svých zaměstnanců kvůli záchvatu v nemocnici, ujme se vyjednávání s dělníky jeho žena Suzanne, dosud všemi považovaná jen za „profesionální manželku“ či „ozdobu“ domácnosti. Nová šéfka kupodivu rychle zvládne svou roli a továrna začne prosperovat… Režisér nijak nezdůrazňuje feministický a optimistický levicový tón svého dílka, zároveň se nesnaží popřít divadelnost předlohy. Opírá se především o herecké výkony Catherine Deneuveové, Gerarda Depardieua či Fabrice Luchiniho a o lehce načrtnutou dobovou atmosféru.


12.5.2011

O KAPITALISMU S LÁSKOU

Capitalism: A Love Story

USA
2009
128 min.
Bontonfilm

Po kritice jednotlivostí se Michael Moore v novém politickém pamfletu pustil rovnou do amerického kapitalismu, který pojímá jako systém, „kde se bere a dává, ale většinou bere“. Samozřejmě má ve všem jasno: úpadek státu zavinily nenasytné korporace, jež systematicky ožebračují pracující a korumpují politiky. Tvůrce znovu velmi zručně zachází s archivními materiály, s dotáčkami, s kontrapunktem obrazu a zvuku (ať v hudbě či ve slovech) a využívá rozhovorů s lidmi, nakloněnými jeho vidění světa. V komentáři téměř nezavře ústa a aktivně vstupuje na scénu při provokativních akcích.


23.5.2011

NORSKÉ DŘEVO

Noruwei no mori

Japonsko
2010
133 min.
Aerofilms

Filmová podoba knižního bestselleru Haruki Murakamiho vypráví stejně jako kniha příběh o nostalgii lásky, ztrátě a probouzející se sexualitě. Děj se odehrává na konci 60. let v Japonsku na pozadí studentských bouří. Toru Watanabe je tichý a uzavřený vysokoškolák, který se v Tokiu znovu potkává s křehkou Naoko, přítelkyní z dětství. Jejich vztah se postupně prohlubuje, zároveň je ale vystaven rostoucímu tlaku minulosti, kterou poznamenala tragédie jejich společného přítele. Během divokých nočních večírků, na které Torua bere jeho kamarád Nagasawa, potká Toru impulzivní mladou ženou jménem Midori. Ta mu razantně vstoupí do života a Toru Watanabe se ocitá v situaci, kdy si musí vybrat mezi dvěma ženami, mezi vášní a svými principy, mezi budoucností a minulostí.


16.5.2011PROJEKT 100

EROTIKON

Československo
1929
84 min.
NFA

Zlo, láska, nenávist, vášeň a smyslnost ve snímku režiséra, který vyvedl český němý film z temnot neumětelství a provinčnosti na světové výsluní. Bohužel až na samém prahu zvukové éry a pouze formou, nikoliv obsahem.


9.5.2011PROJEKT 100

DALŠÍ ROK

Another Year

Velká Británie
2010
129 min.
Aerofilms

Další film anglického „antropologa s kamerou“ přináší více než dvouhodinový výlet do jedné domácnosti během čtvera ročních období. Opona lákavě voyeurského divadla lidskosti se zvedá…


2.5.2011PROJEKT 100

DRUHÁ STRANA MINCE

Rewers

Polsko
2009
96 min.
AĆFK

Černá komedie je nejzdařilejší polskou filmovou produkcí posledního desetiletí. Hraný debut dokumentaristy Boryse Lankosze překvapil řemeslnou a dramaturgickou precizností stejně jako skvělým hereckým obsazením.


18.4.2011PROJEKT 100

PUŠKVOREC

Tatarak

Polsko
2009
85 min.
AČFK

Po historické fresce Katyň, splácející režisérův osobní dluh otci i dalším obětem stalinského masakru polských důstojníků, chtěl Wajda natočit komorní film, inspirovaný Iwaszkiewiczovou povídkou. Pod tlakem skutečnosti však vzniklo dílo, jehož tématem je smrt.


11.4.2011PROJEKT 100

DOBRÉ SRDCE

The Good Heart

Dánsko-Island-USA-Francie-SRN
2009
95 min.
CinemArt

Protagonisty snímků islandského režiséra Dagura Káriho bývají osamělí běžci, kteří se svými životními postoji vymykají většinové společnosti. Nejinak tomu je v případě jeho nového filmu.


4.4.2011PROJEKT 100

VELKÁ LÁSKA

Le grand amour

Francie
1969
87 min.
AČFK

Pierre Étaix natočil komedii o plachém dobyvateli, který si užívá nevěru jen ve svých snech. Melancholická klauniáda zakotvila mezi díly Jacquese Tatiho a Luise Buñuela.


28.3.2011

IMAGINÁRNÍ LÁSKY

Les amours imaginaires

Kanada
2010
86 min.
Aerofilms

Nízkorozpočtový snímek dvaadvacetiletého kanadského filmaře Xaviera Dolana, s úspěchem promítaný na řadě přehlídek a festivalů, se zaměřuje na milostné trable dvojice přátel, homosexuála Francise a neurotičky Marie, kteří se zamilují do pohledného a sebestředného Nicholase. Na krátký čas se z nich stane nerozlučná trojice. Zamilovaní přátelé na sebe žárlí čím dál víc, ani jednomu se však mladíka nedaří získat… Jednoduchý příběh odehrávající se v podzimním Montrealu, netají vzory svého tvůrce – francouzskou novou vlnu i dílo Wonga Kar-waie, což se projevuje především výtvarnou stylizací prostředí a kostýmů. Svým způsobem velmi dobře obnažuje povrchnost a sebezahleděnost dnešní generace dvacetiletých…


21.3.2011

ÚTERÝ PO VÁNOCÍCH

Marti, dupa craciun

Rumunsko
2010
100 min.
Artcam

Režisér a spoluscénárista Radu Muntean vypráví ve svém čtvrtém celovečerním snímku příběh o lásce, vášni a nevěře, jimž se nelze ubránit, a o nelehkém rozhodnutí, které změní život několika lidem. Po pětiměsíčním vášnivém vztahu se manžel během vánočních příprav přizná své ženě k nevěře. Ví, že se musí rozhodnout a že toto rozhodnutí bude bolestné nejen pro něj… Režisér, navazující na to nejlepší ze současných filmů tzv. rumunské vlny, se podle svých slov snažil mimo jiné postihnout určitý voyeurský pocit, který má člověk při nahlížení do lidských domovů. Na tom, že se mu to zdařilo, má kromě intimního příběhu a důvěryhodných hereckých partů a dialogů podíl i diskrétní kamera a minimální střih.


14.3.2011

SUBMARINO

Submarino

Dánsko
2010
110 min.
CinemArt

V prologu snímku Thomase Vinterberga pečují Nick a jeho mladší bratr o miminko, o něž se jejich matka-alkoholička nestará. Bratříček však zemře a sourozenci se nedokáží vyrovnat s pocitem viny, který vede k jejich odcizení… Dospělý Nick po návratu z vězení žije osaměle v azylovém domě a marně se snaží dovolat drogově závislému sourozenci… Ze syrového snímku s detailně promyšleným scénářem, v němž jsou osudy obou bratrů z kodaňského předměstí vyprávěny paralelní metodou, čiší bezútěšnost i nevůle většiny postav vzdorovat osudu. Je vskutku přesvědčivou ukázkou dokonale depresivního umění. Vždy se však musíme zamýšlet nad postuláty postmoderní společnosti, v níž se takové příběhy, byť zdánlivě na jejím okraji, odehrávají.


7.3.2011

MUŽ NA LANĚ

Man on Wire

Velká Británie
2007
95 min.
AČFK

Strhující dokument Jamese Marshe odhaluje celoživotní posedlost výjimečného provazochodce, žongléra a performera, nadaného samouka, Francouze Philippa Petita, který se proslavil neuvěřitelným husarským kouskem: nezákonným „brouzdáním“ na ocelovém laně, nataženém mezi tehdy nejvyššími budovami světa, věžemi newyorského Světového obchodního centra. Představení ve výšce více než 400 metrů nad probouzejícím se Manhattanem trvalo 7. srpna 1974 skoro hodinu… Tvůrci v obecné rovině zachycují i věčnou touhu odvážných jedinců překonávat hranice lidských možností. Unikátní dílo o unikátních činech dotváří důvtipný sestřih gradujícího napínavého příběhu a hudba, rezonující se schopnostmi „černého anděla“, vznášejícího se v oblacích.


28.2.2011

SAMA V AFRICE

White Material

Francie
2009
106 min.
Artcam

Děj psychologického filmu scénáristky a režisérky Claire Denisové se odehrává v blíže neurčené zemi, zmítané občanskou válkou. Emancipovaná Maria Vialová odmítá opustit upadající kávovou plantáž, patřící jejímu bývalému tchánovi. Jen ona se stará o sklizeň v době, kdy všichni z místa prchají. V blízkosti jsou rebelové a operují tu i vojáci. Události jsou stroze zaznamenávány především očima neústupné ženy, která si nechce přiznat porážku. Na jejím osudu, přičemž velkou roli sehrává přesvědčivý a úsporný výkon Isabelle Huppertové, předestírá režisérka problémy současné Afriky a zobecňuje děsivá traumata, jež s sebou věčné brutální nepokoje přinášejí.


21.2.2011

KVÍLENÍ

Howl

USA
2010
90 min.
AČFK

Scénáristická a režisérská dvojice Rop Epstein a Jeffrey Friedman natočila na první pohled nenápadný, přitom však velmi zdařilý snímek mapující jednu významnou epizodu v životě slavného amerického básníka, žijícího v San Franciscu. V roce 1957 se báseň Allena Ginsberga Kvílení stala předmětem soudního líčení pro údajnou obscénnost. Podle strážců veřejné morálky byla „neamerická“, protože otevřeně zpodobnila homosexualitu a užívání drog. Děj filmu se skládá z několika vzájemně propletených linií, v nichž se odráží nejen reakce americké společnosti na nejslavnější dílo beatnické generace, ale i bouřlivý Ginsbergův život a jeho snaha najít co nejautentičtější umělecké vyjádření bez ohledu na konkrétní morálku a touha uniknout halucinogenní realitě.


14.2.2011

PROJEKT FRANKENSTEIN

Szelíd teremtés - A Frankenstein terv

Maďarsko-SRN-Rakousko
2010
101 min.
CinemArt

Herec, scénárista a režisér Kornél Mundruczó se v komorním existenciálním dramatu inspiroval klasickým příběhem Mary W. Shelleyové o „monstru“ a jeho „stvořiteli“, jenže eliminoval fantastický prvek a zasadil děj do současné Budapešti v předvánočním období. Drama se odehrává převážně ve vybydleném, kdysi honosném pavlačovém činžáku, zakrytém lešením. Režisér Viktor si tu pronajal prostory pro casting na nový film. Chce obsadit i zvláštního mladíka Rudiho, který se tu náhle objevil… Autoři se nezabývají mladíkovou mentální poruchou, z níž pramení jeho neuvědomělá agresivita. Jde jim o pokřivené vztahy mezi postavami; právě ony plodí zlo. Snímku dominuje zajímavá, místy hodně syrová kamera, zdařile pracující s reály a interiéry zanedbané budovy nebo s bílou barvou sněhu.


7.2.2011

KRÁLOVSTVÍ ZVĚRSTEV

Animal Kingdom

Austrálie
2009
113 min.
AČFK

Na tomto psychologickém kriminálním dramatu je vidět, že scénárista a režisér David Michod svůj celovečerní debut dlouho a svědomitě připravoval. Autor průběžně pracoval na scénáři devět let a přitom sledoval dění v melbournské „galerce“. Jeho příběh je však ryzí fikcí a nevychází z žádných konkrétních událostí. Velmi dobře natočený thriller nelítostně odhaluje děsivou morální pokleslost a zároveň brutalitu současného podsvětí, jehož činnost zhoubně zasahuje i do „normální“ společnosti. Film obdržel řadu ocenění jak v Austrálii, tak například i Velkou cenu poroty na loňském MFF v Sundance.


31.1.2011

NA CESTĚ

Na putu

Bosna a Hercegovina-Rakousko-SRN-Chorvatsko
2009
100 min.
Aerofilms

Psychologický snímek bosenské scénáristky a režisérky Jasminy Žbaničové se odehrává v současném Sarajevu. A podobně jako tomu bylo v jejím celovečerním debutu Grbavica, i v tomto filmu se protagonisté potýkají s následky válečných traumat. Autorka na přesvědčivě vystavěném příběhu plasticky zobrazuje několik tváří dnešního Sarajeva. Sleduje přitom své hrdiny velmi civilně a s patřičným odstupem. Obracení se na víru a místy naivní náboženská horlivost se například kromě hořkých chvilek neobejdou ani bez humorných momentů. V žádném případě však nedochází k bagatelizaci dilemat, tak typických pro současnou bosenskou společnost.


24.1.2011

ARGIPPO ZNOVUZROZENÝ

Česká republika
2009
67 min.
Alpha Plus Pro

Umělecký dokument Dana Krameše (námět, scénář, režie, kamera, střih) přibližuje působení dirigenta, cembalisty a muzikologa Ondřeje Macka v oblasti barokní opery. Mladý hudebník se specializuje na interpretaci barokní hudby v co nejautentičtější podobě. K tomu našel ideální prostor – barokní divadlo na zámku Český Krumlov, jedno ze dvou kompletně zachovalých barokních divadel na světě. Na této unikátní scéně dlouhodobě a systematicky provádí opery s použitím dobových nástrojů, v původních kulisách barokní „mašinerie“, osvětlených pouze svíčkami. Dokument odhaluje sugestivní atmosféru barokního divadla a vysvětluje principy hledání autentické interpretace v kontextu dnešní doby. Film také přibližuje ojedinělý objev ztracené opery Antonia Vivaldiho Argippo, jíž se Mackovi podařilo rekonstruovat a uvést na exkluzivní scéně jako „nejvýznamnější operu napsanou pro Prahu před Mozartovým Donem Giovannim“.


17.1.2011

ZVÍTĚZIT

Vincere

Itálie-Francie
2009
128 min.
NFA

Slavný režisér Marco Bellocchio se ve svém snímku věnuje stále ještě nevyjasněnému osudu Idy Dalserové, údajně první ženy italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho a matky jeho nejstaršího syna. V téměř operně pojatém díle ozvláštňuje děj formálními filmovými postupy, připomínajícími klasické sovětské filmy (četné využití archívních materiálů, velkých mezititulků, prolínaček či střihové skladby). Pozornost na sebe strhává Giovanna Mezzogiornoová jako zprvu smyslná a vášnivá žena, později jako neústupná, ale věčně prohrávající bojovnice proti mocenské mašinerii. – Snímek získal řadu ocenění.


10.1.2011

BIBLIOTHEQUE PASCAL

Bibliothéque Pascal

Maďarsko-SRN
2010
111 min.
AČFK

Herec, scénárista a režisér Szabolcs Hajdu patří k nejvýraznějším maďarským filmařům střední generace, avšak v českých kinech se setkáváme až s jeho čtvrtým celovečerním hraným snímkem, zachycujícím bizarní a fantastický příběh Mony, napůl Rumunky, napůl Maďarky, která se při své cestě životem nedobrovolně ocitá v exkluzivním liverpoolském bordelu, v němž prostitutky a prostituti představují různé literární postavy. Ona je nucena „hrát“ roli Jany z Arcu podle dramatu G.B. Shawa Svatá Jana. Snímek, střídající road movie s melodramatem, humorné i drastické scény, a zejména mísící „reálno“ s „nadreálnem“, se rozpadá na dvě poloviny. V první sledujeme Moninu cestu po Rumunsku ve stylu Kusturicových balkánských „rejů“, ve druhé se ocitáme ve výtvarně pojatém světě nočního klubu pro intelektuály, kteří si v něm dopřávají nejrůznější sadomasochistické perverze.


3.1.2011

STRÝČEK BÚNMÍ

Loong Boonmee raleuk chat

Thajsko–Velká Británie-Francie-SRN-Španělsko
2010
114 min.
Artcam

Vítězný snímek z loňského Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Uznávaný thajský filmař a výtvarný umělec Apichatpong Weerasethakul se ve svém komorním poetickém filmu inspiroval vyprávěním buddhistického mnicha z lesního kláštera ve městě Khon Kaen, který zaznamenal vzpomínky skutečného Búnmího i dalších lidí, jimž se při meditacích zjevily jejich dřívější životy. Téma reinkarnace pojednává jako přirozenou záležitost. Autor při tom akcentuje proud vědomí, ubírající se od jedné vzpomínky ke druhé. Zároveň svůj snímek pojal jako poctu thajským naivním hororům ze sedmdesátých let. Vzniklo tak zcela výjimečné dílo, zcela nesouměřitelné se současnými filmovými proudy.


Při zpracování anotací k jednotlivým snímkům byly použity časopis Filmový přehled a materiály Asociace českých filmových klubů.

Novinky

1.5.2019

Do prázdnin máme naprogramováno!

Doplnili jsme program o seznam filmů, které uvedeme ve zbývající části jarní sezóny. Jedná se o kladně hodnocené evropské snímky, mezi které jsme zařadili jednu nevšední egyptskou road movie...

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v sále č.6 multikina Cinestar -
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 100,- Kč pro členy FK
  • 150,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 90,- Kč