Archiv - 2016
19.12.2016

MIKROB A GASOIL

Microbe et Gasoil

Francie
2015
103 min
Film Europe

„Kdo jezdí rychle, nic nezažije” aneb jak scénárista a režisér Michel Gondry natočil dva teenagery na zběsile pomalé cestě Francií ve vozidle, které potěší fanoušky kutilských receptářů... Drobný Mikrob a vynalézavý Gasoil jsou tak trochu nenápadní a přehlížení puberťáci. Vyhlídka, že dva měsíce blížících se prázdnin prožijí se svými rodinami, je pranic neláká. Jak ale uniknout před nudnou rutinou? Třeba tak, že vezmete motor ze sekačky, několik dřevěných planěk a postavíte neortodoxní vozidlo, něco mezi karavanem a zahradním domkem. A v něm zamíříte na netradiční dobrodružný road trip po Francii. Svoboda volá!


12.12.2016

EGON SCHIELE

Egon Schiele: Tod und Mädchen

Rakousko - Lucembursko
2016
109 min
CinemArt

Malíř a grafik Egon Schiele byl jedním z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století. Do veřejného prostoru díky tvůrcům, k nimž patřil, vstoupila erotika. Zpočátku je fascinován secesí a tvorbou svého krajana Gustava Klimta, ale brzy nachází vlastní výrazové prostředky v expresionismu a odvážných aktech. Jeho hlavní inspirací jsou krásné a mladé ženy. A jsou zásadními múzami nejen jeho tvorby, ale i života. Osudový vliv na něj mají ale jen dvě- jeho sestra a první múza Gerti a mladičká Wally, pravděpodobně Schieleho jediná pravá láska, kterou zvěčnil ve svém slavném obraze „Smrt a dívka“. Jeho provokativní tvorba brzy vyvolá odezvu nejen mezi výtvarníky a galeristy, ale i mezi počestnými občany. Pro nevázaný způsob života je dokonce nucen ukončit svůj pobyt v Českém Krumlově. Nakonec je ale stejně zatčen, čelí obvinění ze sexuálního zneužití nezletilé dívky a soudce spálí pro výstrahu jeho kresbu. Pod filmem je podepsán uznávaný rakouský režisér Dieter Berner, který je i populárním hercem a spoluautorem scénáře.


5.12.2016

MONSIEUR CHOCOLAT

Chocolat

Francie
2016
119 min
AČFK

Rafael Padilla přezdívaný Chocolat byl prvním černošským klaunem. Vystupoval společně s ostříleným kolegou Footitem a toto na první pohled nepravděpodobné duo si na počátku 20. století podmanilo Paříž. Jenže lákadla slávy a dobové předsudky připraví Padillovi víc překážek, než s kolika počítal…Monsieur Chocolat, pod nímž je podepsán režisér Roschdy Zem, je postaven na půdorysu tradičního biografického filmu natočeného podle skutečných událostí a vyprávějícího víceméně chronologicky komplikovanou životní cestu hlavní postavy. Přesto se zde objevuje několik zásadních faktorů oživujících častou schematičnost filmových biografií. V první řadě se jedná o důraz na stále aktuální společenský problém rasismu, který prostupuje celý film a povyšuje jej nad pouhý sled dobových obrazů. Druhou důležitou devízou snímku je dostatečně vysoký rozpočet (větší než 10 miliónů eur), který umožnil vytvořit velmi propracovaný a uvěřitelný obraz fin de siècle. A v neposlední řadě je nutné zmínit živelný, energický a maximálně procítěný herecký výkon Omara Sye, hvězdy Nedotknutelných a Samby, v hlavní roli.


28.11.2016

MUŽ JMÉNEM OVE

En man som heter Ove

Švédsko
2015
116 min
AČFK

Švédský knižní bestseller Muž jménem Ove z roku 2012 je románovou prvotinou Fredrika Backmana, který se popularitě těší i jako blogger a sloupkař. Jeho kniha o popudlivém starém muži se ve Švédsku prodala ve více než sedmi stech tisících výtiscích a práva na něj byla prodána do více než třiceti zemí. Tragikomického ducha románu na plátno přenesl režisér Hannes Holm, který do titulní role obsadil Rolfa Lassgårda. - Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí... Stárnutí je stěžejním tématem tohoto komediálního dramatu, které stejně tak dobře vypovídá o tom, že na první dojmy se nelze spolehnout a že silné přátelské pouto se může zrodit i tam, kde bychom to čekali nejméně.


21.11.2016

RODINNÉ ŠTĚSTÍ

Ernelláék Farkaséknál

Maďarsko
2016
81 min
Aerofilms

Když vás okolnosti donutí ubytovat příbuzné u sebe doma, nebývá to žádný med. Stačí chvilka a jeden je podrážděný, druhý ukřivděný a třetí vám závidí auto. S přibývajícím počtem dní strávených v jednom bytě graduje tahle výbušná situace do sledu vtipných, dramatických i absurdně banálních historek, až se nakonec ukáže, že toho, kdo vám nejvíc leze na nervy, máte vlastně hrozně rádi. Živě a autenticky vykreslené rodinné setkání natočil maďarský režisér Szabolcs Hajdu, který si ve snímku zahrál i se svou ženou a dětmi a z letošního 51. MFF Karlovy Vary si po právu odvezl jak cenu za nejlepší herecký výkon, tak hlavní cenu festivalu za nejlepší film.


14.11.2016

TONI ERDMANN

Toni Erdmann

Německo - Rakousko
2016
163 min
Film Europe

Komediální senzace z festivalu v Cannes o vztahu výstředního otce a ambiciózní dcery, která ohromuje kritiku i diváky všude, kde se promítá. Film scénáristky a režisérky Maren Ade byl nominován na Zlatou palmu a nakonec si odnesl „pouze“ ocenění FIPRESCI, v očích mnohých z těch, kteří ho již zhlédli, ale soutěži na Azurovém pobřeží jednoznačně kraloval... Život učitele Winfrieda Conradiho uplývá v naprosté rutině, kterou mohutný muž jen občas naruší svou pubertální vášní – drobným žertovným převlekem. Poté, co mu zemře jediný věrný druh, slepý pes, se Winfried rozhodne investovat veškerou pozornost do své dcery Ines, která vše podřídila kariéře. Po neúspěšném pokusu o kontakt mění Winfried strategii. Čeho nemůže dosáhnout jako neúspěšný otec, toho může docílit jeho neforemné alter-ego, německý ambasador a životní kouč Toni Erdmann. Na herecké výkony Petra Simonischeka a Sandry Hüller jen tak nezapomenete.


7.11.2016

HUMAN

Human

Francie
2015
134 min
Ve spolupráci s Alliance Francaise de Pardubice

„Jsem jeden člověk mezi 7 miliardami ostatních. Již 40 let fotografuji naši planetu a lidskou odlišnost a mám pocit, že lidstvo se neposouvá. Stále nedokážeme žít spolu. Proč? Odpověď jsem nehledal ve statistikách ani v analýzách, nýbrž v člověku.“ - Yann Arthus-Bertrand, slavný francouzský fotograf, zakladatel nadace GoodPlanet.
Yann Arthus-Bertrand natáčel se svým týmem v 60 zemích po dobu více než dvou let, přičemž udělal interview s více než 2020 osobami, které nám poskytují autentické výpovědi v 63 různých jazycích. Cítíte se svobodní? Jaký je smysl života? Jaké největší zkoušce jste byli vystaveni a co jste si z ní odnesli? Jaký je váš vzkaz pro obyvatele planety? Všichni spontánně odpovídali na tyto otázky a sdíleli své hluboké osobní příběhy. Tato poutavá cesta lidstvem je doplněna leteckými záběry celé planety.
Film je s českými titulky. Vstupné pro členy Filmového klubu a Francouzské aliance 90 Kč, ostatní 130 Kč.


31.10.2016

KOMORNÁ

Agasshi

Jižní Korea
2016
145 min
Aerofilms

Šlechtična Hideko žije v ústraní na venkovském panství se svým strýcem a poručníkem. Chlípný strýc vychovává Hideko přísnou rukou a čeká, až dospěje, aby si ji mohl vzít a zmocnit se jejího bohatství. V domě se však objevuje podvodník, který zosnuje příchod mladé komorné Sukhui, ve skutečnosti chudé kapsářky, která mu má pomoci nebohou Hideko svést. Dobře promyšlený plán ale začíná hatit vášeň, která mezi dvěma dívkami zahoří. Brzy navíc přestává být jasné, kdo koho ve skutečnosti podvádí. Příběh bestselleru Zlodějka spisovatelky Sarah Waters do japonsko-korejských reálií 30. let 20. století převedl jeden z nejvýraznějších jihokorejských režisérů současnosti Park Chan-wook a vytvořil dynamický thriller plný zvratů prodchnutý podmanivou erotickou atmosférou.


24.10.2016

NOC BEZMOCI

Medena Nok

Makedonie-Slovinsko-ČR
2015
89 min
i/o post

Snímek režiséra Ivo Trajkova je adaptací filmové povídky českého spisovatele a scénáristy Jana Procházky s názvem Ucho. První adaptací této povídky byl stejnojmenný černobílý film režiséra Karla Kachyni z roku 1970 v hlavních rolích s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou, který byl ihned po dokončení zakázán a premiéru měl až roku 1990. Stejně jako Kachyňův film, i Noc bezMoci je komorním dramatem, které ukazuje politiku jako sféru plnou intrik, lží a nedůvěry. Hlavního hrdinu, náměstka ministra, líčí jako člověka ovládaného strachem a oportunismem. Děj se tentokrát odehrává v Makedonii 90. let a ve vile prošpikované odposlouchávacím zařízením se dohadují Nikola Ristanovski a Verica Nedeska. Snímek stojí na výborném herectví obou hlavních protagonistů a na přesném vystižení paranoidní atmosféry. Látka tak dává smysl i v současnosti, kdy se sice změnily režimy i technologie, ale zákulisní principy zůstávají stejné.


17.10.2016

NAŠE MALÁ SESTRA

Umimachi Diary

Japonsko
2015
126 min
Film Europe

Rodinné (melo)drama, které na čechovovském půdorysu domu, zahrady a čtyř sester skládá poctu magii všednosti. - Tři sestry žijí společně ve velkém domě ve městě Kamakura. Když jejich otec, který od rodiny odešel před patnácti lety, zemře, cestují na venkov na pohřeb, kde poznají svou plachou nevlastní sestru. Jejich návrh, aby odjela žít společně s nimi, dospívající Suzu s nadšením přijímá. Začíná tak období sladkých i nahořklých dobrodružství… Režisér Hirokazu Kore-eda svým formálně precizním a empatickým snímkem definitivně potvrzuje, že je důstojným nástupcem japonských mistrů Kona Ičikawy a Jasudžira Ozua. Film byl loni nominován na Zlatou palmu na festivalu v Cannes.


10.10.2016

LILY LANE

Liliom ösvény

Maďarsko-Německo-Francie
2015
91 min
Film Europe

Nejnovější snímek Lily Lane zázračného dítěte maďarského filmu Benceho Fliegaufa je enigmatickou vycházkou do hlubin dětství a paměti, v jejímž epicentru stojí Rebeka a její malý syn Dani. Motivy rozvodu, úmrtí a shledání mají v tomto evokativním filmu stejně důležitou funkci jako strašidelná vyprávění a neobvyklé ponuré fantazie, v nichž se čas a prostor stékají dohromady. Lily Lane je asociativní klaustrofobické drama o tom, jak dítě skutečně naslouchá a aktivně přetváří to, co mu dospělí vyprávějí.


3.10.2016

CENA SLÁVY

La Rançon de la Gloire

Francie
2014
114 min
Film Europe

Film inspirovaný skutečnými událostmi vypráví o jednom z nejpodivnějších únosů, které se kdy odehrály – o únosu Chaplinovy mrtvoly ve švýcarském městě Vevey. Natočil ho režisér Xavier Beauvois. - Eddymu je čtyřicet, právě ho propustili z vězení a kromě toho, že patří do čeledi drobných zlodějíčků, není ničím zajímavý. Jeho kamarád Osman bydlí v karavanu, má chytrou sedmiletou dceru, ženu v nemocnici a žádné peníze, kterými by rodinu zabezpečil. Když Eddy v televizi zahlédne reportáž o smrti Charlie Chaplina, dostane brilantní nápad, jak vyřešit neradostné vyhlídky všech zúčastněných. Otázka je, zda únos Chaplinovy rakve není až příliš geniální na to, aby ho pochopil i někdo jiný…


26.9.2016

TOHLE JE NÁŠ SVĚT

Captain Fantastic

USA
2016
119 min
Aerofilms

Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. Pozitivně laděný americký film byl v premiéře uveden na festivalu v Sundance a jeho režisér Matt Ross si z festivalu v Cannes odnesl cenu za nejlepší režii v prestižní sekci Un Certain Regard.


19.9.2016

PASOLINI

Pasolini

Francie-Itálie-Belgie
2014
86 min
Film Europe

Biografické drama režiséra Abela Ferrary pojednává o dramatickém sklonku života kontroverzního italského filmaře. - Rok 1975. Padesátník Pier Paolo Pasolini právě ukončil natáčení svého posledního filmu Saló aneb 120 dní Sodomy a prožívá nejbouřlivější období své už tak pohnuté kariéry. Stojí proti němu dobová veřejnost, filmová kritika i politické elity. Nejde jen o šokující otevřenost tvorby, neskrývanou homosexualitu, celou řadu osobních výstřelků, ale i o jeho politický aktivismus. I přes odpor svých blízkých se Pasolini chystá na natáčení nového filmu – filmu, který nikdy nedokončí. V hlavní roli exceluje jako vždy charismatický Willem Dafoe.


12.9.2016

PARADISE TRIPS

Paradise Trips

Belgie
2015
90 min
Artcam

Mario je řidič, řidič dálkového autobusu. Takový, jakého známe všichni, věčně zachmuřený a nevrlý, znuděný svým životem, manželstvím i prací. Autobus je ale jeho hrad a co řekne Mario, to platí. Mario vozil svým autobusem celý život důchodce k moři do Chorvatska a teď se sám chystá do důchodu. Jako poslední kšeft přijme speciální zakázku. Do kempu k moři totiž místo spořádaných občanů veze partičku hlasité mládeže směřující na hudební festival. Vzájemná nevraživost na sebe nedá dlouho čekat. Jenže tahle poslední výprava autobusu Paradise Trips dá Mariovi šanci vzpomenout si, jaké to je radovat se, užívat si života, oprostit se od starostí a taky díky ní dostane druhou šanci najít cestu ke svému synovi, kterého roky neviděl a nikdy mu nedokázal říct, že ho má rád.


13.6.2016

SEDM STATEČNÝCH

The Magnificent Seven

USA
1960
123 min
AČFK

Legendární western Johna Sturgese není jen mistrovským příběhem o sedmi pistolnících, kteří se nechají najmout hrstkou chudých mexických vesničanů, aby bránili jejich životy a majetek před bandou chtivých desperátů. Jde zároveň o první remake díla japonského klasika Akiry Kurosawy, který dokazuje, jak úspěšná může být kulturní inspirace, z níž těží obě strany. Jakkoli je morální kodex pistolníků a samurajů odlišný, ti i oni se pouštějí do boje, v němž vyhrává ten nejslabší.


6.6.2016

OSM A PŮL

Itálie - Francie
1963
138 min
AČFK

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o filmových tvůrcích a báli jste se na to byť jen pomyslet. Film, kterému sám až do posledku režisér říkal La bella confusione, tedy Krásný zmatek. Film, o kterém se velmi často hovoří jako o díle, ve kterém vyvrcholil poválečný překotný vývoj filmové řeči. Film o režisérovi, který natočil 8 a půl filmu a s tím dalším nemůže hnout, stejně jako se svým životem, který se mu prostě nezdá sladký. To všechno je Osm a půl. Natočit film o tom, jak příšerné a zábavné zároveň je ztratit svůj film v sobě samém, když ztratíte sebe sama, a získat za něj Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, to je cirkusový kousek hodný snad jen Federica Felliniho.


30.5.2016

LEKCE

Urok

Bulharsko - Řecko
2014
111 min
Film Europe

Režisérská dvojice Kristina Grozeva a Petar Valchanov je podepsána pod na mnoha festivalech oceněným úsporným a intenzivním sociálním dramatem o učitelce, jejíž život obrátí naruby manželův dluh. Naděžda pracuje jako učitelka na malém bulharském městě. Je nespokojená v práci i ve svém osobním životě. Když ve škole dojde k drobné krádeži, rozhodne se svým žákům dát malou lekci z morálky, v níž sama neotřesitelně věří. Její víru ale podrobí tvrdému testu dluh nezodpovědného manžela, který Naděždinu existenci změní v houževnatý zápas s jediným cílem - zachránit rodinu. Překážky jsou ale tak velké, že k jejich překonání bude nejspíš nutné morálku upozadit.


23.5.2016

BOJ

Krigen

Dánsko
2015
115 min
Aerofilms

Vojenský důstojník Claus (Pilou Asbæk) je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria (Tuva Novotny) se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.


16.5.2016

MŮJ KRÁL

Mon roi

Francie
2015
130 min
Film Europe

Emocionální drama (režie Maïwenn) vyprávěné v průběhu několika let zachycuje komplikovanou a destruktivní povahu vztahu mezi mužem a ženou. Tony je po vážné lyžařské nehodě přijata do rehabilitačního centra. Závislá na péči zdravotnického personálu a lécích proti bolesti, využívá nečekaně nabytého času k zpětnému pohledu na turbulentní románek s mužem jménem Georgio. Kdo vlastně je ten muž, kterého tak hluboce milovala? Jak mohla dovolit sama sobě propadnout takhle dusivé a destruktivní vášni? Před Tony stojí obtížný a dlouhý proces vnitřního i vnějšího hojení, jehož překvapivě osvobozující součástí může být fyzická práce…V hlavních rolích Emmanuelle Bercotová a Vincent Cassel.


9.5.2016

O KUŘATECH A LIDECH

Mænd og høns

Dánsko - Německo
2015
104 min
Film Europe

Černá komedie o shledání pětice bratrů na zapadlém ostrově, kde se nejde pro ránu a vejce daleko, je bezesporu jednou z nejbizarnějších lahůdek, na kterou v současné době můžete v kině narazit. Gabriel a Elias se u smrtelného lože svého otce dozví, že jsou adoptovaní. Jejich biologickým otcem je Evelio Thanatos, odborník na výzkum kmenových buněk. Po příjezdu na ostrov Ork bratři zjistí, že mají další tři sourozence – velmi neortodoxní sourozence. Jako zkultivovat trio neotesaných buranů, kteří chodí spát se slepicemi a pro ránu nejdou daleko? Uznávaný mistr černých severských komedií Anders Thomas Jensen se po desetileté režijní pauze vrací s filmem o vejcích, která padla daleko od stromu. V jedné z hlavních rolí uvidíte slavného Madse Mikkelsena.


2.5.2016

HLEDÁNÍ

The Search

Francie
2014
149 min
Film Europe

Čtyři osudy, které spojila válka v Čečensku, v režii držitele Oscara Michela Hazanaviciuse (za snímek The Artist). Čtyři osudy, které spojila válka a bizarní zvraty osudu. Mezi lety 1999 a 2000 během války v Čečensku se zdravotní sestra a členka nevládní organizace Carole ujme malého čečenského chlapce, jehož starší sestra Raisa po něm zoufale pátrá během exodu civilního obyvatelstva. A pak je tu dvacetiletý Kolja - rekrut, kterého postupně ubíjí každodenní válečný režim. Humanistické dílo Michela Hazanaviciuse je inspirováno americko-švýcarským snímkem Poznamenaní, který v roce 1948 natočil Fred Zinnemann.


25.4.2016

DENÍK KOMORNÉ

Journal d'une femme de chambre

Francie - Belgie
2015
96 min
Film Europe

Ambiciózní a krásná pokojská Célestine přijíždí na přelomu 19. a 20. století pracovat na francouzský venkov pro zámožnou rodinu Lanlairových. Musí se vyrovnat jak se sexuálními návrhy svého pána, tak i s nevrlou paní domu, která vládne v domácnosti pevnou rukou. Zároveň je ale fascinována Josephem ― tajuplným zahradníkem se sklony k antisemitismu. Po Jeanu Renoirovi a Luisu Buňuelovi je Benoît Jacquot už třetím režisérem, který zfilmoval slavný román Octava Mirbeaua.


9.8.2016

MUSTANG

Mustang

Turecko - Francie - SRN
2015
97 min
Artcam

Vesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky. Tradičně smýšlející babička a strýc proměňují jejich domov ve vězení, školu nahrazují lekce domácích prací a vaření. Rodina jim domlouvá ženichy. Pět sester spojených touhou po svobodě se rozhodne vzepřít útlaku a rozbít okovy konzervativní společnosti, která je svazuje... Režisér Deniz Gamze Ergüven natočil na první pohled nenápadný film, který však rozhodně má co říci k současným neklidným pohybům ve světě.


11.4.2016

DALEKO OD LIDÍ

Loin des hommes

Francie
2014
115 min
Film Europe

Klasickým westernem inspirované existenciální drama režiséra Davida Oelhoffena pojednávající o cestě dvou mužů na hřbetě koní za svobodou. - Alžírsko 1954. Uprostřed neklidné a násilné doby se na cestu přes pohoří Atlas vydává podivná dvojice mužů: vesničan Mohamed (Reda Kateb), obviněný z vraždy, a učitel evropského původu Daru (Viggo Mortensen), který byl vybrán, aby jej jako eskorta doprovodil k soudu. Pronásledovaní jezdci, kteří touží po okamžitém trestu pro Mohameda, a pomstychtivými vesničany musejí oba muži čelit kulkám, zuřící válce, zimě a dalším nebezpečím, aby si vybojovali svobodu. K vyznění snímku přispívá i působivá hudba (Nick Cave a Warren Ellis).


4.4.2016

VE SKLEPĚ

Im Keller

Rakousko
2014
81 min
Film Europe

Provokativní film-esej vlivného rakouského režiséra Ulricha Seidla je stylizovaným náhledem do privátní sféry několika Rakušanů, kteří se uvnitř pečlivě udržovaných sklepů věnují svým bizarním potřebám, koníčkům, vášním a obsesím. V precizně komponovaných symetrických záběrech se tu střetávají laciné mužské fórky a drahý nábytek, dechovka a operní árie, biče a panenky, sexualita a sadismus, nacistické relikvie a fitness. Ve svých typických „oživlých obrazech“ Seidl zkoumá podzemí rakouské duše. (Vzhledem k odložení distribuční premiéry jde o přeložené představení z původně plánovaného termínu 29. února.)


21.3.2016

FÚSI

Fúsi

Island - Dánsko
2015
94 min
Artcam

Černá komedie od režiséra filmů Albín jménem Noi, Outsider a Dobré srdce Dagura Kárího. Fúsi, zavalitý čtyřicátník a hlavní hrdina filmu, sbírá odvahu konečně vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modýlků tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout. Protože životu se nelze vyhýbat věčně... Film, který zdařile míjí všechna žánrová klišé, získal tři hlavní ceny na Mezinárodním festivalu Tribeca v New Yorku: za nejlepší hraný film, za scénář a cenu pro nejlepšího herce. Také tento snímek se v české předpremiéře úspěšně představil loni na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.


14.3.2016

POKLAD

Comoara

Rumunsko - Francie
2015
89 min
Artcam

Komorní komedie s jemně sarkastickým humorem a velmi překvapivým koncem. Jejím hrdinou je třiatřicetiletý Costi, obyčejný otec průměrné rodiny, který se občas rád cítí jako Robin Hood. Když mu soused svěří tajemství o pokladu ukrytém kdesi na zahradě jeho prarodičů, chvíli váhá, ale pak se rozhodne jít do toho. Chce přece být opravdovým hrdinou! Má to jen malý háček – dva nemajetní kumpáni si nejdřív musejí půjčit drahý detektor kovů a ani pak není zaručeno, že poklad opravdu najdou. A co teprve, když se vyskytnou neočekávané komplikace v podobě zvědavých sousedů... Režisér Corneliu Porumboiu má právem pověst „vtipálka rumunské nové vlny”. Postupně gradující dialogy, opatrná práce s načasováním a autentické herecké projevy v jeho filmech filmů nesou bez nadsázky odkaz tvůrčí skupiny Forman-Passer-Papoušek ze šedesátých let. Snímek byl uveden v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes 2015, kde získal cenu Prix un certain talent. Českému publiku byl v předpremiéře představen na loňském MFF Karlovy Vary.


7.3.2016

MA MA

Ma ma

Španělsko
2015
111 min
Aerofilms

Když Magdu (Penélope Cruz) potká v krátké době několik životních tragédií, nesrazí ji to na kolena. Naopak získá novou chuť do života a uvědomí si, jak důležité jsou vztahy k těm nejbližším – desetiletému synovi i novému muži, který jí náhle vstoupí do života (Luis Tosar). Drama Julia Medema, jednoho z nejvýraznějších španělských tvůrců současnosti, ukazuje Magdu jako ženu silnou a milující, která i v těch nejtěžších chvílích dokáže brát věci s nadhledem. „Zamlouvala se nám energie, s jakou se Penélope Cruz osobně vrhla do tohoto projektu a jak vášnivě jej propagovala a podporovala při mnoha příležitostech. Přečetli jsme si se zájmem scénář a seznali jsme, že v režii Julia Medema by to celé mělo do sebe dobře zapadat. Taky jsme měli pocit, že je to pěkně dlouho, co jsme distribuovali nějaký španělský film. Přitom ten specifický emotivní náboj a sluníčko a víno a moře - to všechno máme rádi! Ale ještě zpátky k filmu - hlavní role byla skutečně ušita přesně na míru Penélope Cruz. A když jsme nakonec snímek viděli, pochopili jsme, proč byla pro ni tak důležitá," vysvětluje okolnosti zařazení tohoto snímku do české distribuce Ivo Andrle z Aerofilms.


29.2.2016

V HLUBINÁCH

Pioneer

Nor-Fin-Švéd-Fr-Něm
2013
106 min
Film Europe

Na začátku 80. let se v Norsku rozmohl doslova ropný boom. Nová naleziště ropy a plynu skýtala netušené možnosti a bohatství, které se odpovědné úřady snažily vytěžit z 500 metrové hloubky Severního moře. Petter, profesionální potápěč, a jeho bratr Knut mají potřebnou disciplínu, sílu a odvahu, aby se vydali na nejnebezpečnější misi na světě – na dno Severního moře. Avšak nenadálá tragická nehoda vše změní. Petter je vyslán na riskantní cestu, na které ztrácí přehled o tom, kdo tahá za jeho nitky osudu a postupně zjišťuje, že tato mise je nad jeho síly a že v sázce je jeho život.


22.2.2016

SAULŮV SYN

Saul fia

Maďarsko
2015
107 min
Film Europe

Snímek režiséra László Nemese, který vzbudil velký ohlas na loňském MFF v Cannes, se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni.


15.2.2016

TAXI TEHERÁN

Taxi

Írán
2015
82 min
Film Europe

Vítězný film Berlinale 2015 z ilegální dílny Džafara Panahího triumfuje nad politickou represí. Renomovaný íránský tvůrce se ve svém druhém snímku natočeném v rámci nuceného domácího vězení proměnil v taxikáře, který prostřednictvím rozhovorů s rozličnými klienty nabízí vytříbeně kritický pohled na íránskou společnost. Panahí tu bez jakékoli sebelítosti a s odzbrojujícím humorem nastoluje otázku, jak se má chovat umělec v zemi, která mu neumožňuje svobodu projevu. S kamerou připevněnou za předním sklem svého vozu natočil Panahí film výmluvnější než mnohé sociopolitické studie.


8.2.2016

LÁSKA Z KHON KAEN

Rak ti Khon Kaen

Thajsko
2015
122 min
Artcam

Vojáci trpící tajemnou spavou nemocí jsou přemístěni do provizorní nemocnice v bývalé škole. Na tomto místě plném vzpomínek zažije mnoho překvapení Jenjira, žena v domácnosti a dobrovolnice, která dohlíží na Itta, pohledného vojáka, k němuž nechodí na návštěvu žádní příbuzní. Spřátelí se s Keng, mladou ženou, která funguje jako médium a své psychické síly využívá ke zprostředkování komunikace mezi muži v kómatu a jejich nejbližšími. Lékaři zkoušejí různé způsoby, včetně terapie barevným světlem, aby mužům ulevili od jejich nočních můr. Jenjira objeví Ittův tajemný zápisník plný zvláštních zápisků a náčrtků. Možná existuje nějaké spojení mezi záhadným syndromem, kterým muži trpí, a mytickým starodávným místem, na kterém nemocnice stojí. Magie, uzdravování, milostná romance a sny jsou součástí Jenjiriny nenásilné cesty za hlubším poznáním sebe sama i světa, který ji obklopuje... Další výjimečný film, pod nímž je podepsán režisér Apichatpong Weerasethakul.


1.2.2016

TŘI VZPOMÍNKY

Trois souvenirs de ma jeunesse

Francie
2014
120 min
Artcam

Paul Dédalus odjíždí z Tádžikistánu. Vzpomíná na své dětství v Roubaix, na matčiny záchvaty šílenství, na pouto, které ho pojilo s bratrem Ivanem, zbožným a vzteklým dítětem.Vzpomíná, když mu bylo šestnáct, na svého otce, neutěšitelného vdovce, na cestu do SSSR, kde při tajném úkolu poskytl svou vlastní totožnost ruskému mladíkovi… Film Tři vzpomínky přináší romantický milostný příběh z období dospívání, který natočil známý francouzský režisér Arnaud Desplechin. Tento mistr komorních psychologických dramat s jemným ironickým podtextem do svého nejnovějšího filmu obsadil oblíbeného francouzského herce Mathieua Amalrica, který ztvárňuje hlavní postavu Paula.


25.1.2016

THE PROGRAM: PÁD LEGENDY

The Program

Velká Británie-Francie
2015
104 min
Bohemia MP

Od na Oscara nominovaného režiséra Stephena Frearse přichází pravdivý příběh o raketovém vzestupu a pádu jednoho z nejslavnějších a nejkontroverznějších mužů v nedávné historii – sportovního cyklisty Lance Armstronga, světově proslulého vítěze a sedminásobného šampióna Tour de France. Svět potřebuje hrdiny a Lance Armstrong byl absolutní sportovní hrdina. Po vyčerpávajícím boji s rakovinou se Armstrong vrátil v roce 1999 ke své cyklistické kariéře s pevně stanoveným cílem a odhodlaný, více než kdy předtím, zvítězit na prestižním závodě Tour de France. Za pomoci zkorumpovaného italského lékaře Michela Ferrariho a ředitele Armstrongova cyklistického týmu Johana Bruyneeliho vyvinuli nejpropracovanější dopingový program v historii tohoto sportu. Tento program umožnil Armstrongovi a jeho americkým kolegům ovládnout svět cyklistiky a dojet si na Tour de France pro neuvěřitelných sedm vítězství. Ne každý však věřil v tato pohádková vítězství… Snímek je napínavým thrillerem, lákajícím na atraktivní herecké obsazení.


18.1.2016

O PATRO NÍŽ

Un etaj mai jos

Rumunsko-Francie-Švédsko-SRN
2015
93 min
Artcam

Všechno je jak má být. Obyčejný otec obyčejné rodiny v obyčejném domě. Ale spokojená rutina měšťanského života pana Patrascu nemůže trvat věčně. Jednou ráno uslyší za dveřmi bytu ve druhém patře divokou hádku mezi mužem a ženou. Když hluk utichne, vyjde ven Vali, jeho soused z druhého podlaží. Patrascu mu automaticky kývne na pozdrav a beze slova vyjde ke svému bytu. Po návratu z práce vidí, že se to před vchodem do domu hemží sousedy a policisty. Laura, mladá žena z druhého patra, byla nalezena mrtvá... A tak se Patrascu dostane do sporu se dvěma svými blízkými sousedy: jedním z nich je podivný vrah. Tím druhým je jeho svědomí. Nejnovější snímek představitele rumunské nové vlny Radua Munteana je minimalisticky natočená sociální satira, která ukazuje příběh morálního selhání obyčejného člověka. Příběh, který se může přihodit každému z nás.


11.1.2016

DHEEPAN

Dheepan

Francie
2015
109 min
Film Europe

Uprchl před konfliktem na Srí Lance, ale válka si ho našla na předměstí Paříže. Dheepan je bojovník za nezávislost, Tamilský tygr. Když se občanská válka na Srí Lance blíží ke konci a porážka se zdá být neodvratná, uprchne do Paříže, kde začíná psát novou kapitolu života jako správce domu na předměstí. Iluzi, že dokáže uniknout konfliktům a vybudovat rodinu, ale záhy rozbije násilí, které je ve velkoměstě na denním pořádku. Tamilský tygr tak znovu musí použít své válečnické instinkty, aby ochránil to, na čem mu záleží... Film režiséra Jacquese Audiarda si odnesl nejvyšší ocenění - Zlatou palmu - z loňského MFF v Cannes.


4.1.2016

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON

Le tout nouveau testament

Lucembursko-Francie-Belgie
2015
115 min
Aerofilms

Bůh existuje. Žije v Bruselu. A je to pěkně nesnesitelný morous, který nosí ponožky do pantoflí a celé dny tráví vymýšlením absurdních zákonů a znepříjemňuje lidem život. Je to trochu jiný příběh, protože tenhle Bůh má kromě syna Ježíše ještě manželku a malou dceru, která ho nemůže vystát a jednoho dne pošle na truc všem lidem na světě SMS s datem jejich smrti. Co se asi stane, když se někdo dozví, že mu do konce života zbývá měsíc, nebo naopak 62 let? V České republice velmi oblíbený Jaco van Dormael (Pan Nikdo) přichází s komedií postavenou na skvělém scénáři, která pracuje jak s poetickými a vizuálně uhrančivými pasážemi, tak s chytrou situační komikou.


Při zpracování anotací k jednotlivým snímkům byly použity časopisy Filmový přehled.

Novinky

1.5.2019

Do prázdnin máme naprogramováno!

Doplnili jsme program o seznam filmů, které uvedeme ve zbývající části jarní sezóny. Jedná se o kladně hodnocené evropské snímky, mezi které jsme zařadili jednu nevšední egyptskou road movie...

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v sále č.6 multikina Cinestar -
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 100,- Kč pro členy FK
  • 150,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 90,- Kč