Archiv - 2017
18.12.2017

LVÍ ŽENA

Løvekvinnen

Norsko
2016
118 min
Fénix Distribution

Hluboce lidský a citlivě natočený snímek, jehož příběh nás zavádí do chladného severu Evropy na začátku 20. století. Děvčátko Eva se narodilo s hypertrichózou – onemocněním, díky kterému jí po celém těle roste nadměrné množství chlupů. Odmala tak prochází rukama doktorů, kteří si s ní nevědí rady, a spolužáků, kteří se jí smějí. Ani vlastní otec netuší, jak má ke své dceři přistupovat, a drží ji raději v ústraní. Eva se ale rozhodne, že svůj sen žít jako ostatní naplní za každou cenu…


11.12.2017

WESTERN

Western

SRN–Bulharsko–Rakousko
2017
119 min
Film Europe

Meinhard je samotářský dělník, který život pozoruje s nečitelným úsměvem zpovzdálí. Nikde se necítí doma, nečiní mu tedy velký problém přijmout šichtu v zapadlém koutě Bulharska, kde má německá parta v těžkých podmínkách vybudovat vodní elektrárnu. Odlehlá divočina, jazyková bariéra a cizinci, kteří o něm nic nevědí, umožní Meinhardovi vyprávět o sobě jiný příběh a vystupovat jako hrdina a ochránce slabých. V místě, kde si lidé lépe rozumějí beze slov, pocítí naléhavou touhu někam patřit. I za cenu toho, že si znepřátelí krajany, kteří na domorodce hledí svrchu a nijak se nenamáhají udržovat dobré vztahy. Valeska Grisebach natočila mistrovskou subtilní charakterovou studii a inteligentní snímek s prvky westernu, které však neustále podvrací a využívá k narušení diváckých očekávání. Western je pokorný film o obyčejných lidech a nezkroceném místě mimo civilizaci.


4.12.2017

TOM OF FINLAND

Tom of Finland

Finsko–Švédsko–Dánsko–SRN
2017
116 min
AČFK

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. Laaksonenovo dílo opatřené slavným podpisem „Tom of Finland“ se stalo emblémem celé generace mužů a pomohlo zažehnout plameny gay revoluce. Snímek režiséra Domeho Karukoskiho je z kolekce nabídky Asociace českých filmových klubů.


27.11.2017

CHLAPI NEPLÁČOU

Muškarci ne plaču

Bosna a Hercegovina–Slovinsko–Chorvatsko–SRN
2017
98 min
Aerofilms

V opuštěném horském hotelu, který dnes už pouze naznačuje dobu své zašlé slávy a luxusu, probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii. V atmosféře obrovského prázdného hotelu vyplouvají na povrch ty nejhlubší rány minulosti, zasazené rodinou či válečnou zkušeností. Ať už byli účastníci přímými aktéry nebo pouze svědky válečných zločinů, které v 90. letech zvrásnily společný stát, jejich dozvuky žijí v jejich myslích dál a těžko lze od nich očekávat vzájemné souznění. Slovinský terapeut, který má skupinu na starosti, jen obtížně zvládá nebezpečně třaskavou směs, kterou může okamžitě zažehnout každé slovo vyřknuté bez rozmyslu nebo jen zdánlivě křivý pohled. Bosenský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se stal jedním z nejvýraznějších filmů soutěže 52. ročníku MFF Karlovy Vary a režisér Alen Drljevič si z festivalu si odvezl Zvláštní cenu poroty.


20.11.2017

ČTVEREC

The Square

Švédsko–Dánsko–SRN–Francie
2017
142 min
Film Europe

Cristian je kurátor prestižního muzea moderního umění, které právě chystá odvážnou konceptuální výstavu. Její ústřední myšlenkou je čtverec o rozměrech 4 x 4 metry. Uvnitř něj platí pravidlo naprosté rovnosti a tolerance. Společně s PR agenturou hledá muzeum ideální strategii, jak v roztržitém a událostmi zavaleném mediálním prostoru celou akci zviditelnit. Jenže pak Cristian při bizarní formě kapesní krádeže přijde o peněženku a mobil a jeden z jeho podřízených vymyslí geniální způsob, jak je získat zpět. Cristian se jako obvykle nedokáže soustředit na nic jiného než sám na sebe. A podobně jako celá švédská společnost se i konceptuální výstava začíná utápět v bizarním zmatku, který definuje napětí mezi liberálními hodnotami, egoismem a sobectvím. Vítejte ve čtverci jménem současná Evropa. Pod snímkem je jako scénárista a režisér podepsán Ruben Östlund (uvedli jsme v klubu jeho Vyšší moc), který si za něj odnesl Zlatou palmu z letošního MFF v Cannes.


13.11.2017

O TĚLE A DUŠI

Testről és lélekről

Maďarsko
2017
116 min
Film Europe

Po několikaleté tvůrčí odmlce natočila scénáristka a režisérka Ildikó Enyedi nekonvenční love story dvou odlišně zmrzačených lidí: stárnoucího finančního ředitele jatek, jemuž tělesný handicap brání v navázání bližšího vztahu, a mladé uzavřené kvalitářky masa s dokonalou pamětí, ale nepřekonatelnou fobií z tělesného kontaktu i potenciálního citového vzplanutí. Oba hrdinové, postupně ohromováni zjištěním, že sdílejí totožné sny (v nichž jsou laní a jelenem uprostřed zasněženého lesa), se je následně pokoušejí společně naplnit. Lehce excentrická, taktilní i odtažitá romance s prvky všednodenního dramatu a černé komedie sugestivně tematizuje dualitu bdělosti a snění, zvířeckosti a humanity, duše a těla. Snímek si odnesl nejvyšší ocenění – Zlatého medvěda – z letošního Berlinale.


6.11.2017

ŽIVOT ZA ŽIVOT

Réparer les vivants

Francie
2016
103 min
Artcam

Tři mladí surfaři si za úsvitu vyjedou na rozbouřené moře. Když jedou o pár hodin později domů, stane se nehoda. Jeden z nich, Simon, zůstává zcela odkázán na lékařské přístroje v nemocnici v Le Havru a zdá se, že jeho šance na přežití je mizivá. V Paříži mezitím jistá žena čeká na transplantaci orgánu, která jí přinese druhou šanci na život. Provokující, napínavý a prozíravý naturalistický snímek oceňované režisérky mistrně nahlíží do rozbouřených srdcí a duší hlavních postav. Titul byl nominován na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v roce 2016 cenou Orizzonti pro nejlepší film, na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v roce 2016 byl nominován na ocenění Zvláštní ceny pro film od tvůrců se zvučným jménem a výrazným stylem, na festivalu César Awards v roce 2017 byl nominován na cenu za Nejlepší adaptovaný scénář. Dále byl nominován v kategorii Nejlepší film na Festivalech Ghent IFF2016, Valladolid IFF 2016… Režisérka a spoluatorka scénáře Katell Quillévéré uvádí: “Román spisovatelky Maylis de Kerangal jsem objevila, hned když v lednu 2014 vyšel. Okamžitě jsem mu propadla. Nedokázala jsem se od něj odtrhnout a jeho příběh mě hluboce zasáhl. Putování jednoho srdce k jinému nejenže v sobě skrývá nefalšovanou dramatickou sílu, která logicky vyplývá z okolností, ale zároveň také otevírá nové vědecké, poetické a metafyzické obzory.“


30.10.2017

POSLEDNÍ RODINA

Ostatnia rodzina

Polsko
2016
124 min
Aerofilms

Malíř Zdzisław Beksiński tráví své dny mezi čtyřmi zdmi varšavského bytu, obklopen pouze svou rodinou. Navzdory socialistické šedi okolního prostředí je jeho vnitřní svět plný surreálních vizí, barev, vášně a perverzních fantazií. Píše se rok 1977 a život rodiny se točí kolem syna, neurotického Tomka, který se právě odstěhoval do protějšího domu. Neustálý boj s vnitřními démony mu znemožňuje normálně žít, noří se však do světa hudby a filmů a navzdory svému handicapu se stává průkopníkem západní popkultury v Polsku. Strhující filmovou kroniku podle neuvěřitelného skutečného příběhu prokleté rodiny slavného malíře natočil jako svůj režijní debut Jan P. Matuszyński. Do české distribuce jej vybrala stovka filmových fanoušků v rámci projektu Scope100.


23.10.2017

STÁT PEVNĚ

Rester vertical

Francie
2016
97 min
Film Europe

Trnitá cesta za nalezením orientace i polohy, v níž by hrdina vydržel stát pevně. Šokující, meditativní a niterný obraz tvůrčí i osobní krize. Scenárista Léo se vydává do divoké přírody, aby našel vlky. Místo nich potkává pastýřku Marii, se kterou počne dítě. Odstěhuje se na statek, kde žijí s jejím podivínským otcem. Po porodu se Marie nedokáže o dítě starat a utíká. Leo zůstává s kojencem sám. S novou rolí se vypořádává bezcílnými toulkami, sexuálními avantýrami i svéráznou lesní terapií. Alain Guiraudie natočil film na hranici perverzního pastorále, psychologického dramatu a symbolického portrétu muže, který nedokáže být otcem, milencem ani tvůrcem.


16.10.2017

VÁŽENÝ OBČAN

El ciudadano ilustre

Argentina - Španělsko
2016
117 min
Film Europe

Spisovateli Danielu Mantovanimu leží svět u nohou. Právě získal Nobelovu cenu za literaturu, ale místo zadostiučinění se dostavila kocovina. Autor, který si vyslouží takové uznání, už dávno není provokatér, ale jen spořádaná položka v kánonu. Zhrzený Daniel se uzavře přede všemi, přestane psát a zatvrzele odmítá pozvání na prestižní akce, rozhovory i setkání. Cosi se v něm zlomí ve chvíli, kdy mezi přívalem oficiálních listů nalezne nenápadné psaní z rodného argentinského zapadákova, odkud kdysi utekl. Má mu být přidělen čestný titul váženého občana. Daniel Mantovani se rozhodne vrátit – ke vzpomínkám, dávným láskám, starým přátelstvím. Přijíždí do povědomých ulic jako velká hvězda a z jeho návštěvy se rychle stává groteska, která ale postupem času hořkne. Tvůrci filmu Gastón Duprat a Mariano Cohn neoslňují efektním zpracováním, ale kladou řadu znepokojivých otázek.


9.10.2017

ČERVENÁ

Červená

Česká republika
2017
80 min
Aerofilms

Celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové o světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené je příběhem ženy, jejíž malé dějiny, soukromý a profesní život byly ovlivněny velkými dějinami Evropy 20. století. Její umělecká dráha čítá sto operních rolí ve čtyřech tisících vystoupeních na jevištích pěti kontinentů.


2.10.2017

PO BOUŘI

Umi jori mo mada fukaku

Japonsko
2016
117 min
Film Europe

Pod mistrovským japonským rodinným dramatem o marnotratném muži, který hledá cestu ke svému malému synovi a bývalé ženě, je podepsán scénárista a jeden z nejvýraznějších současných japonských režisérů Hirokazu Koreeda. - Rjota je marnotratný syn, špatný otec a zkrachovalý spisovatel. Úspěch má dávno za sebou, a tak si přivydělává drobnými špinavými kšeftíky jako soukromé očko. Je rozvedený a ke svému jedenáctiletému synovi Šingovi nachází cestu jen horko těžko. Exmanželka Kjoko už začala nový život a na Rjotu se dívá spíše jako na vzdálenou vzpomínku. Odcizenou trojici ale jednoho večera svede dohromady blížící se tajfun...


25.9.2017

KLIENT

Forushande

Írán - Francie
2016
125 min
Artcam

Mladý manželský herecký pár Emad a Rana právě zkouší hru Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího, když je vlivem okolností nucen hledat nové bydlení. Nastěhuje se do nového bytu, ale netuší, že ten skrývá děsivé tajemství, které v něm zanechala předchozí nájemkyně – prostitutka - a že jejich vztah bude podroben zásadní zkoušce... Asghar Farhádí se narodil v roce 1972. Je nejuznávanějším žijícím íránským režisérem a jeho filmografie zahrnuje mezinárodně oceněná mistrovská díla, jako jsou filmy O Elly a Rozchod Nadera a Simin (Oscar v kategorii Nejlepší zahraniční film). Klient je jeho nejnovějším filmem, který si v roce 2016 odnesl z filmového festivalu v Cannes cenu za nejlepší scénář a za nejlepší mužský herecký výkon. Od svého prvního uvedení sbírá chválu na prestižních filmových festivalech po celém světě, přičemž vyvrcholením se stal Oscar v kategorii Nejlepší zahraniční film (2017).


18.9.2017

DRUHÁ STRANA NADĚJE

Toivon tuolla puolen

Finsko - Německo
2017
98 min
Aerofilms

Stárnoucí podomní obchodník s košilemi Wikström dělá velké rozhodnutí: opustit svoji ženu alkoholičku i uvadající živnost. Po epizodní kariéře pokerového hráče zakoupí nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – to když Wikström nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Jak bývá u filmů Akiho Kaurismäkiho zvykem, lidskost, přátelství a smysl pro humor probleskují ponurostí a dodávají této hořkosladké komedii příchuť optimismu. Film Druhá strana naděje byl na letošním Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii.


11.9.2017

NOCTURAMA

Nocturama

Francie
2016
130 min
Film Europe

Ráno v Paříži. Několik mladých lidí z různých prostředí. Nezávisle na sobě začínají podivný balet v labyrintu metra a ulicích hlavního města. Zdá se, že je vede nějaký plán. Jejich pohyby jsou přesné, téměř nebezpečné. Stahují se k jednomu bodu – obchodnímu domu, právě ve chvíli, kdy zavírá. Začíná noc. Kontroverzní, filmařsky brilantní zpracování velmi citlivého tématu terorismu nabývá v rukou Betranda Bonella podobu opojné noční můry.


4.9.2017

GLORY

Slava

Bulharsko - Řecko
2016
101 min
Film Europe

Když zaměstnanec železnic Canko Petrov najde na kolejích obrovské množství peněz, rozhodne se celý obnos vrátit na policii. Netuší však, jak fatální soukolí událostí tímto bohulibým činem dává do pohybu. Vděčný stát jej odmění novými náramkovými hodinkami. Pragmatická kariéristka Julia v čele PR oddělení Ministerstva dopravy mu však mezitím omylem ztratí jeho vlastní hodinky, které pro něj mají značnou emocionální hodnotu. A právě zde začíná zoufalá Cankova snaha získat zpět nejen své staré „Slavy“, ale i svou důstojnost. Snímek režisérské dvojice Kristina Grozeva & Petar Valčanov vzbudil velký ohlas a získal ocenění na řadě festivalů.


28.8.2017

KŘIŽÁČEK

Křižáček

Česko
2017
90 min
Cinemart

Malý Jeník, jediný potomek rytíře Bořka (Karel Roden), se jednoho letního dne obléká do dětského brnění a utíká z domova v touze dosáhnout Svaté země. Samota, klopýtání přes kořeny a překonání strachu ze tmy se samy o sobě stávají vzrušujícím zážitkem; neznaje však směru cesty, brzy se ztrácí a archetypálně dětský element vyprávění s ním. Zoufalý otec se vydává po stopách zmizelého synka. Jako by mu ale osud nepřál, všude přichází pozdě a zastihne vždy jen svědky tvrdící, že chlapce viděli. Bořka postupně přemáhá beznaděj, zmatené vědomí se drolí a okolní krajina se stává krajinou jeho mysli… Šest let po úspěšném debutu Osmdesát dopisů přichází Václav Kadrnka se stylisticky neméně vyhraněnou adaptací básně Jaroslava Vrchlického. Dějovou úsporností a mlčenlivostí filmového tvaru pobízí naši představivost k vykonání poetické filmové pouti za chlapeckým dobrodružstvím, přetrženým poutem mezi otcem a synem a nalezením spásy v přímořských krajinách.


19.6.2017

VIVA

Viva

Irsko - Kuba
2015
100 min
Artcam

Mladý Jesus pracuje jako kadeřník v nočním travesty klubu v Havaně a sní o tom, že se jednou stane hvězdou. Díky svému učiteli se mu podaří udělat konkurz a dostane první šanci na pódiu, pak se ale zjeví jeho léta nepřítomný otec - bývalý boxer, dnes agresivní alkoholik - a všechny Jesusovy naděje zmaří. Jejich vzájemné představy o životě nemůžou být rozdílnější a tvrdě se střetnou. Jen pozvolna nacházejí otec a syn vhled do světa toho druhého. Citlivý příběh o hledání vlastní identity a touze po rodině vyniká zejména výkonem Héctora Mediny v hlavní roli. Film režiséra Paddyho Breathnacha reprezentoval Irsko v nominacích na Oscara.


12.6.2017

SÁMSKÁ KREV

Sameblod

Švédsko – Dánsko - Norsko
2016
110 min
Film Europe

Čtrnáctiletá Elle Marja je Sámská dívka, která se věnuje chovu sobů. Vystavena rasismu éry třicátých let minulého století začne snít o novém životě. K jeho dosažení je ale nutné stát se někým jiným… Působivý snímek z prostředí a doby pro nás docela neznámých natočila režisérka Amanda Kernell a o jeho kvalitách vypovídá několik ocenění z loňského festivalu v Benátkách.


5.6.2017

MŽITKY

Powidoki

Polsko
2016
98 min
Artcam

Poslední film legendy polské kinematografie Andrzeje Wajdy je mistrovským portrétem zachycující vášnivý boj nezávislého umělce se stalinskými doktrínami, boj na život a na smrt. Hlavní roli ztvárnil jeden z nejslavnějších polských herců Boguslaw Linda… Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Slavný malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii. Film reprezentoval Polsko v nominacích na Oscara.


29.5.2017

NEZNÁMÁ DÍVKA

La fille inconnue

Belgie - Francie
2016
113 min
Film Europe

Jenny je lékařkou, která provozuje malou praxi. Ambiciózní mladá žena se chystá na velký kariérní skok – přestup na významnou kliniku. Když se jednoho dne večer rozezní v její ordinaci zvonek, Jenny nereaguje. Je po ordinačních hodinách a má dost práce s nejistým Julienem, který u ní vykonává praxi. Ráno se dozví, že neznámá dívka, kterou nepustila dovnitř, byla opodál nalezena mrtvá, nejspíš zavražděná. Hnána výčitkami svědomí Jenny zahajuje strastiplné pátrání po její identitě…Snímek bratrů Jean-Pierra a Luce Dardennů, jenž je vlastně sociální detektivkou, byl na loňském MFF v Cannes nominován na Zlatou palmu.


22.5.2017

ŠÍLENĚ ŠŤASTNÁ

La pazza gioia

Itálie - Francie
2016
116 min
AČFK

Beatrice je upovídaná bájivá lhářka a samozvaná miliardářka, která ráda věří tomu, že se zná se všemi důležitými lidmi. Donatella je oproti tomu potetovaná zamlklá introvertka, která v sobě skrývá tíživé tajemství. Obě ženy jsou pacientkami v moderní, ale střežené psychiatrické klinice a postupně se mezi nimi vyvine silné přátelství. Společně pak z léčebny utečou a snaží se ve světě venku během své bláznivé cesty najít štěstí, které obě ztratily…Existuje celá řada filmů o mužském přátelství. O tom ženském si jich však člověk tolik nevybaví. Slavná je road movie Thelma a Louise z roku 1991. Ale dál? Italské drama s komediálními prvky Šíleně šťastná vypráví o pevném poutu mezi dvěma ženami, které se k sobě přimknou v nelehkém životním období. Režisér Paolo Virzì, jenž se společně s Francescou Archibugi podílel také na scénáři, zde vykreslil dvě ztroskotankyně, které nemají, kromě sebe navzájem, nikoho blízkého. Zajímavé je, že tvůrci neříkají konkrétně, jakou poruchou Beatrice (ztvárněná Valerií Bruni Tedeschi) trpí, a tak divák může diagnózu odhadovat sám z jejího bájení, častého vztekání a neochoty přijmout realitu.


15.5.2017

SPRAVEDLNOST PRO MOU DCERU

Au nom de ma fille

Francie - Německo
2016
87 min
Bohemia Motion Pictures

V červenci roku 1982 dostává André Bamberski zprávu o smrti své čtrnáctileté dcery Kalinky. Dívka trávila prázdniny v Německu u matky a jejího nového manžela doktora Krombacha. Brzy vyjdou najevo podezřelé okolnosti její smrti. Chování doktora Dietera Krombacha i podivná pitva vyvolávají řadu otázek. André Bamberski je přesvědčen o Krombachově vině. Začíná zápas o jeho usvědčení, který bude trvat 27 let a stane se jediným smyslem otcova života… Strhujícímu snímku režiséra Vincenta Garenqua dominuje herecký výkon Daniela Auteuila.


8.5.2017

BRATŘÍČEK KAREL

Bratříček Karel

Česká republika – Polsko
2016
79 min
Artcam

Dokument o tragických osudech legendy dvou československých revolucí, 1968 a 1989, přibližuje spoustu neznámých událostí ze života Karla Kryla a představí zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Texty jeho písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost. Věčný rebel…Co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho písničky a čtou jeho poezii? Jaké je místo umělce v tragických dějinách vlasti? Může jednotlivec ovlivnit chod dějin? Jaký vliv na psychiku tvůrce mají jeho traumatické zážitky z dětství? Byl Kryl obětí dějin svého národa? Milovaly ho davy, ale umíral opuštěný a zatrpklý – protože nikdy nedělal kompromisy. Tyto a další otázky se rozhodla položit autorka filmu Krystyna Krauze. Snímeko o významné postavě českého barda na pozadí evropských dějin 20. století vznikl v česko-polské koprodukci. Kromě českých známých a příbuzných (Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný, Friedrich Taussig a další) vyprávějí o svých setkáních s Krylem také Poláci: Agnieszka Holland, Andrzej Zajączkowski, Alfred Znamierowski, písničkářka Antonina Krzysztoń a zpěváci Jacek Kleyff a Michał Tarkowski.


24.4.2017

ZKOUŠKA DOSPĚLOSTI

Bacalaureat

Rumunsko - Francie - Belgie
2016
128 min
Aerofilms

Drama o kompromisech, osobní morálce a podstatě rodičovství je po 4 měsících, 3 týdnech a 2 dnech dalším filmem Cristiana Mungiu, který si odnesl ocenění z hlavní soutěže v Cannes a pro mnohé kritiky patřil k tomu nejlepšímu, co festival v Cannes loni nabídl. I tentokrát si Mungiu neodpustí rýpnout do politicko-společenské situace současného Rumunska prostřednictvím komorního příběhu. Eliza končí střední školu, přijali ji na Cambridge a zářivé budoucnosti stojí v cestě jen formalita v podobě napsání maturitních písemek. Problém nastane ve chvíli, kdy ji těsně před zkouškami někdo přepadne, a dívka se trochu sesype. Její otec, ambiciózní lékař, nehodlá nic ponechat náhodě a začne se zaplétat do sítě drobných službiček, aby dceři pomohl. Divák zjišťuje, že ta pravá zkouška dospělosti probíhá úplně jinde než ve školní lavici při psaní písemek. Mungiu vystavuje hlavní postavy stále náročnějším morálním výzvám, k nimž musejí zaujmout nekompromisní stanoviska. Otec je totiž zhnusený ze stavu současného Rumunska, prolezlého korupcí a podvody, a k těmto hodnotám vede i svou dceru. Když se však do tohoto soukolí sám zaplete, staví dceru i sebe do situací, s nimiž se neumějí vypořádat.


10.4.2017

NEJŠŤASTNĚJŠÍ DEN V ŽIVOTĚ OLLIHO MÄKIHO

Hymyilevä mies

Finsko
2016
92 min
Aerofilms

Léto 1962. Olli Mäki je velkou nadějí finského boxu a právě se chystá na životní zápas o titul mistra světa. Z poklidného venkova se dostává do víru velkoměsta, kde je vystaven tlaku médií, trenérů a sponzorů. Skromný Olli má na dosah všechnu slávu a bohatství a snaží se dělat to, co se od něj očekává. Je v tom ale jeden háček – Olli se totiž zamiloval do Raiji, dívky ze své rodné vesnice. Okouzlujícím debutem podle skutečného příběhu si mladý režisér Juho Kuosmanen v Cannes získal srdce diváků a úspěch završil nejvyšším oceněním v sekci Un Certain Regard.


3.4.2017

SNOWDEN

Snowden

Francie - SRN - USA
2016
134 min
Film Europe

Edward Snowden změnil současný svět jako málokterý člověk. Jeho jméno zná každý. Nechal za sebou pokojný rodinný život a vzornou kariéru v tajných službách a stal se psancem na útěku. Je muž, který odhalil šokující praktiky amerických výzvědných služeb, hrdinný whistleblower, nebo zrádce, který zaslouží nejtvrdší trest? Klasik americké angažované kinematografie Oliver Stone zkoumá profesní i rodinné zázemí člověka, který ukázal světu, že jsme stále sledováni. A že válka proti teroru posloužila jako záminka k bezprecedentnímu vpádu moci do soukromí. Jde tu vážně ještě o zachování demokracie? Snowdenova odpověď je mrazivě jasná.


27.3.2017

ODVRÁCENÁ STRANA MĚSÍCE

Die dunkle Seite des Mondes

SRN - Lucembursko
2015
98 min
Bontonfilm

Úspěšný právník Urs je příkladem a hvězdou své profese. Má krásnou kariéru, krásnou a perfektní ženu, krásné a drahé auto, konto naplněné penězi. Sebevražda jeho kolegy s ním ale otřese, vždyť on taky žil takhle skvělý život. Potkává krásnou dívku, která vyznává alternativní způsob života, a zúčastní se experimentu s halucinogenními houbičkami. Změna života je ale drastičtější, než se dalo čekat. Drogový experiment v něm uvolní syrové lidské pudy a na povrch se dostane jeho odvrácená strana. Urse ovládne potlačovaná agresivita a dostane se zcela mimo kontrolu... Napínavý thriller natočil režisér Stephan Rick jako moderní variaci na příběh doktora Jekylla a pana Hyda. Snímek vznikl podle stejnojmenné a velmi úspěšné knižní předlohy Martina Sutera a sklidil výborné ohlasy na festivalu v Berlíně. Hlavní roli ztvárnil Moritz Bleibtreu, který se proslavil ve filmu Lola běží o život, jeho protivníka hraje Jürgen Prochnow známý představitel záporáků v hollywoodských velkofilmech.


20.3.2017

ZDALEKA

Desde allá

Venezuela - Mexiko
2015
90 min
Film Europe

Netradiční romanci o dvojici mužů, které rozděluje propast věku, společenského postavení i životních zkušeností, natočil podle svého scénáře Lorenzo Vigas. - Zavedený padesátník Armando si na ulici vyhlédne Eldera, problémového mladíka, který se obtížně protlouká na okraji společnosti. Co začne jako pouliční prostituce, se záhy změní v málomluvný a nevyrovnaný vztah, v němž se oba aktéři snaží překonat prvotní distanci a jizvy z vlastní minulosti. Lorenzo Vigas ve svém debutu pracuje s důslednou distancovaností, výpustkovým vyprávěním a působivými kulisami caracaské periferie. Bouřlivý vztah se tak mění ve zneklidňující sled nedořečených útržků, jejichž síla spočívá právě ve vzdálenosti, kterou tvůrce od svých postav udržuje.


13.3.2017

AGNUS DEI

Les innocentes

Francie - Polsko
2016
115 min
Film Europe

Režisérka a spoluscénáristka Anne Fontaine z Francie vypráví silný poválečný příběh řeholnic z benediktinského kláštera v Polsku, které otěhotněly po znásilnění vojáky vítězné Rudé armády. Přijmou odpovědnost mateřství nebo děti zrozené z hříchu opustí? Jedna z řeholnic hledá v prosinci 1945 pomoc u lékařů z francouzské mise Červeného kříže. Mladá stážistka Mathilde Beaulieu se rozhodne porušit pravidla a začne benediktinky pravidelně navštěvovat. Konvent je postaven do těžké situace...
Tuto projekci jsme pořádali ve spolupráci s Alliance Francaise de Pardubice v rámci Dnů frankofonie.


6.3.2017

RADIO DREAMS

Radio Dreams

USA
2016
91 min
Artcam

Poetická komedie o jedné malé rádiové stanici, rockovém snu a Metallice. - Jeden den v životě malé rádiové stanice, Pars Radio, vysílající v perštině ze San Francisca. Není to ale jen tak obyčejný den, protože dnes večer má v Pars Radiu zahrát živě Metallica s kapelou Kábul Dreams, první rockovou skupinou z Afghánistánu. Ale do večera je ještě daleko a Hamid, spisovatel v exilu a programový ředitel rádia, má před sebou dlouhý den. Poetická komedie ve stylu Jima Jarmusche a Akiho Kaurismakiho je druhým celovečerním filmem Babaka Jalaliho a přinesla mu Zlatého tygra, nejvyšší ocenění Mezinárodního filmového festivalu Rotterdam, který se zaměřuje na začínající filmaře a kdysi pro svět objevil třeba Zelenkovy Knoflíkáře.


27.2.2017

SLADKÉ SNY

Fai Bei Sogni

Itálie – Francie
2016
134 min
Film Europe

Drama o vztahu syna a matky, které se rozprostírá na ploše čtyřiceti let. Příběh tajemství schovaného čtyřicet let v obálce. Příběh dítěte, které se stane dospělým a čelí největší myslitelné bolesti – ztrátě matky. Co ho ale zraňuje více: strach ze smrti, nebo strach ze života? Strhující drama renomovaného Marca Bellocchia se zabývá jedním z nejcitlivějších témat italské kinematografie, vztahem s matkou.


20.2.2017

JÁ, DANIEL BLAKE

I, Daniel Blake

Velká Británie – Francie
2016
101 min
Film Europe

Sociálně apelativní a v současnosti až nepříjemně aktuální snímek režiséra Kena Loache vypráví příběh padesátníka Daniela Blakea z Newcastlu, který se poté, co utrpí infarkt, ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní dávky. Zatímco se snaží prokousat absurdními byrokratickými procesy, potkává svobodnou matku Katie a její dvě děti. Neúplná rodina má jedinou šanci, jak uniknout jednopokojáku na bezdomovecké ubytovně – přijmout byt v neznámém městě 300 mil daleko. Daniel a Katie se každý po svém snaží vypořádat s příkořími systému a přitom neztratit zbytky důstojnosti. Působivý film si loni odnesl Zlatou palmu z mezinárodního festivalu v Cannes.


13.2.2017

PUNK´S NOT DEAD

Pankot ne e mrtov

Makedonie - Srbsko
2011
100 min
Balkanfilm

Mirsa je bývalý zpěvák kdysi populární jugoslávské punkové kapely. Ta se již dávno rozpadla, ale Mirsa žije minulostí. Stále bydlí u maminky a příležitostně pomáhá s prodejem drog albánskému dealerovi Gzimovi. Jednoho dne přijde Gzim s nečekanou nabídkou. Navrhne Mirsovi, aby dal znova dohromady kapelu a zahrál s ní na charitativním koncertě v Debaru, městě na západě Makedonie s albánskou většinou. Mirsa má před sebou téměř nadlidský úkol: po sedmnácti letech najít a přesvědčit všechny členy skupiny, aby se sešli a znova nazkoušeli svůj repertoár. Úkol je ztížen tím, že jsou roztroušeni po všech bývalých jugoslávských zemích. To, že byla kapela složená z lidí různých národností, nebylo v době, kdy se v Jugoslávii razilo heslo "Bratrství a jednota", ničím až tak překvapivým. Po rozpadu Jugoslávie se složení kapely jeví v jiném světle a postupně se ukazuje, že je to hlavní důvod, proč chce někdo její návrat. Mirsa a jeho spoluhráči, které po strastiplné cestě Balkánem nakonec objeví a přesvědčí k hraní, se dostávají do paradoxní situace - oni, pankáči, mají sloužit jako kladný příklad... Režisér a scenárista Vladimir Blaževski natočil úderné, nezávislé road movie o lidech, pro něž punk není jen hudba, ale celoživotní postoj. S černým humorem a nadhledem se dotýká i závažnějších témat. Podává zprávu o přetrvávající nesnášenlivosti, ale také o naivitě a nekompetentnosti některých evropských humanitárních organizací působících v balkánském regionu.


6.2.2017

FRANKOFONIE

Francofonia

Francie – SRN - Nizozemsko
2015
88 min
Film Europe

Na pozadí druhé světové války (resp. německé okupace Francie) zkoumá režisér Alexandr Sokurov vztah mezi uměním a mocí a ptá se, co nám kultura říká o nás samých. Jeho historický filmový esej je nekonvenční procházkou pařížským muzeem Louvre, kterým diváka provádějí Napoleon a Marianne coby alegorický symbol Francouzské republiky. Louvre tu vedle ředitele M. Jacquese Jaujarda a kunsthistorika Metternicha funguje jako třetí hlavní postava – jako úchvatná kulisa i nejvýznamnější úložiště světové kultury. Filmu se dostalo ocenění na MFF v Benátkách.


30.1.2017

CHRONIC

Chronic

Mexiko - Francie
2015
92 min
Film Europe

Michel Franco pojal svůj film jako pozorovatelské drama o muži, pro kterého je umírání denním chlebem. Pro Davida (Tim Roth) není smrt ničím děsivým a tabuizovaným. Pracuje jako paliativní ošetřovatel těch, kteří na ni čekají – často jako na vysvobození z nesmírného utrpení. Klidný, uzavřený, ale velmi soucitný muž usnadňuje umírajícím poslední dny života s něhou a pozorností, která z pohledu nezaujatého pozorovatele vyvolává otázky. Co Davida tolik přitahuje na blízkosti smrti? Jaké trauma z minulosti ho sužuje? A není jeho vztah s klienty těsný až příliš? Cena za scénář v Cannes 2015.


23.1.2017

PAN BEZCHYBNÝ

Un homme idéal

Francie
2015
97 min
Film Europe

Ambiciózní mladík se rozhodne vydávat rukopis mrtvého muže za svůj vlastní. Stane se hvězdou francouzské literární scény nebo se utopí v moři podvodů a lží? Pětadvacetiletý Mathieu se touží stát respektovaným literárním autorem. Přes veškeré úsilí se mu ale zatím nepodařilo nic vydat a na živobytí si vydělává ve stěhovací agentuře. Jeho osud se změní v okamžiku, kdy náhodou najde rukopis nedávno zemřelého osamělého muže, který se rozhodne vydávat za svůj. Stává se vycházející hvězdou francouzské literární scény, ale očekávání ohledně jeho dalšího románu jsou čím dál tíživější. Mathieu se stále hlouběji zamotává do spirály podvodů a lží… Působivý, i když na první pohled nenápadný snímek natočil režisér Yann Gozian.


16.1.2017

24 TÝDNŮ

24 Wochen

SRN
2016
103 min
Film Europe

Takový film dnes dokážou natočit snad jen němečtí tvůrci…Druhý hraný snímek režisérky Anny Zohry Berrached je příběhem televizní komičky Astrid, která se svým vnímavým přítelem čeká dítě s Downovým syndromem a vážnou srdeční vadou – a zvažuje, zda si jej navzdory obtížné lékařské prognóze ponechá, či ne. Autorka ve svém emočně drtivém filmu zručně kombinuje bolestivý naturalismus a jemný humor a prostřednictvím feministické perspektivy vypovídá o člověku tváří v tvář děsivému morálnímu dilematu.


9.1.2017

PATERSON

Paterson

USA
2016
118 min
Aerofilms

Paterson (Adam Driver) je řidič autobusu ve stejnojmenném městečku Paterson. Každý Patersonův den je zdánlivě stejný jako ten předešlý: projíždí trasou své linky, pozoruje město ubíhající před čelním sklem a poslouchá úryvky rozhovorů. Píše básně do notýsku, jde na procházku se psem, zastaví se v baru vždy jen na jedno pivo a přichází domů za svou ženou Laurou (Golshifteh Farahani). Život Laury je pravým opakem – vše v něm se neustále mění a každý den přináší nové sny a nápady. Paterson a Laura se vzájemně milují a podporují: on jí pomáhá realizovat nejnovější plány, ona obdivuje jeho básnické nadání. Nejnovější film krále amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche je příběhem vítězství a porážek všedního dne a krásy, která se skrývá i v těch nejmenších detailech.


2.1.2017

SIERANEVADA

Sieranevada

Rumunsko - Francie – Bosna a Hercegovina – Chorvatsko –Makedonie
2016
173 min
Film Europe

Na ploše jednoho bytu provádí významný rumunský tvůrce Cristi Puiu brilantní a hlubokou analýzu jedné rodiny i celé postkomunistické společnosti. Tři dny po teroristických útocích na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo a čtyřicet dní po smrti otce přijíždí Lary, úspěšný lékař, do rodičovského bytu, aby tu strávil sobotu se zbytkem rodiny a uctil památku zesnulého. Vrcholem má být příchod kněze a zádušní hostina. Vše je naplánováno, ale nic nevychází. Program narušují drobné nehody, pozdní příchody, vpády nezvaných hostů, neustávající sled rozmíšek, které odhalují mnohé o samotných aktérech i společnosti, jíž jsou součástí. Snímek byl loni v Cannes nominován na Zlatou palmu.


Při zpracování anotací k jednotlivým snímkům byly použity časopisy Filmový přehled.

Novinky

1.5.2019

Do prázdnin máme naprogramováno!

Doplnili jsme program o seznam filmů, které uvedeme ve zbývající části jarní sezóny. Jedná se o kladně hodnocené evropské snímky, mezi které jsme zařadili jednu nevšední egyptskou road movie...

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v sále č.6 multikina Cinestar -
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 100,- Kč pro členy FK
  • 150,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 90,- Kč