Filmový klub - od vzniku po současnost


Počátky činnosti pardubického filmového klubu sahají do roku 1963, kdy několik filmových nadšenců založilo při tehdejší Městské správě kin filmový klub. Funguje už 50 let, a to nepřetržitě a tím se řadí mezi nejstarší filmové kluby v Česku. Prvním předsedou byl Miloš Zahradník, který se podílel na založení Asociace československých filmových klubů. Právě ta totiž dosud zastřešuje činnost filmových klubů po celé republice. Celých 50 let činnost pardubického filmového klubu zajišťují zdarma členové výboru filmového klubu – fandové, kteří s běžným chodem kina nikdy neměli nic společného. Což je v republice rarita. Když po roce 1990 v Pardubicích došlo k postupnému zániku kin byla současně zrušena i Městská správa kin. Aby filmový klub mohl dále existovat, změnil se v právní subjekt – neziskovou organizaci zapsaný spolek Filmový klub Pardubice.

Zlatou éru filmový klub zažíval v období 70. a 80. let, kdy měl i přes 2000 členů a pro diváky tehdy představoval jedinou možnost alternativní kultury v Pardubicích. Prvních 25 let klub uváděl svá představení v kině Grand, kde bylo na některé filmy i dvakrát za sebou vyprodáno. Po Grandu se klub přemístil do kina Jas, a pak postupně - jak docházelo k rušení kin – svá představení uváděl v Kinokavárně, kině Slovan, Květen, na Letce, v kině Sírius a do prosince 2012 na Dukle. Potom, co se ale tamní provozovatelé rozhodli ukončit projekce, ocitl se Filmový klub ve svízelné situaci.

Řešení se naštěstí našlo. Díky vstřícnosti představitelů CineStaru v Pardubicích a v Praze se pravidelná klubová představení přestěhovala do jednoho ze sálů moderního multikina – a z reakcí a návštěvnosti je patrné, že to byl krok správným směrem. Zároveň se totiž vyřešil i problém, jaké filmy hrát. Většina z nich je v současné době distribuována výhradně na digitálních nosičích a ty se na Dukle stejně předvádět nedaly.

Filmový klub ročně uvádí kolem 40 projekcí a to v období leden – červen a září – prosinec. V současné době nabízí divákovi převážně nové umělecky kvalitní filmy z kinematografií celého světa - především oceněné na filmových festivalech. Ty, které neboří hranice návštěvnosti – nestojí za nimi miliony v reklamě, ale které ty ceny právě sbírají. Každý film je lektorsky uváděn.

Přibližně 1x za dva měsíce vychází programový zpravodaj PANORAMA se stručnými informacemi o uváděných filmech.

O budoucnosti filmového klubu bychom se nemohli bavit bez tradiční finanční podpory města Pardubic.


Novinky

27.10.2018

Program máme kompletní do konce roku

Již nyní si můžete procházet filmy pro závěr 55. sezóny. Vybrali jsme na příklad ruský hudební film o začátcích kultovních kapel Kino a Zoopark, nový snímek Paola Sorrentina a na úplně poslední projekci jednu opravdovou lahůdku pro filmové fajnšmekry!

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v sále č.6 multikina Cinestar -
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 90,- Kč pro členy FK
  • 130,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 90,- Kč