Archiv - 2019
18.3.2019

DOGMAN

Dogman

Itálie - Francie
2018
102 min
CinemArt

Život na drsné periférii nebývá snadný. Na chudém předměstí mezi metropolí a divočinou platí jen zákon nejsilnějšího. Marcello dělí svůj čas mezi práci v skromném salónu pro psy a láskyplnou péči o dceru. Bohužel do jeho života zasahuje i neurvalý Simoncino, bývalý boxer a surovec, který terorizuje celé okolí. Drobného a citlivého Marcella k němu poutá nejednoznačný a ponižující vztah. Ve snaze vrátit svému životu důstojnost naplánuje zoufalou pomstu a jeho akce vede k nečekanému výsledku… Film natočil režisér Matteo Garrone a představitel hlavní role Marcello Fonte získal loni v Cannes cenu pro nejlepšího herce.


11.3.2019

CLIMAX

Climax

Francie
2018
95 min
Aerofilms

Poslední noc v chatě uprostřed lesů, zima 1996. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná party. Na vinylech Daft Punk nebo Aphex Twin. A k tomu jedna velká nádoba sangrie, která na chvilku zmizela z očí... Drogový muzikál či taneční horor Climax získal v Cannes pověst nejlepšího snímku režiséra Gaspara Noeho, zvítězil v sekci Quinzaine des Réalisateurs a stal se jedním z největších překvapení celého festivalu. Zrození a smrt jsou mimořádné zážitky. Život je pomíjivé potěšení.


4.3.2019

3 DNY V QUIBERONU

3 Tage in Quiberon

SRN-Rakousko-Francie
2018
115 min
Film Europe

Pro generace diváků je Romy Schneider naplněním romantického snu – noblesní císařovnou Sissi. Do francouzského letoviska Quiberon přijíždí ale jako zlomená žena, herečka na soumraku kariéry, matka, která se marně snaží navázat vztah k vlastnímu dítěti, osobnost výrazně rozkolísaná sklony k alkoholismu a depresím. V melancholických kulisách přímořského střediska má podstoupit pomyslné vzkříšení, jehož součástí je vedle ozdravných procedur i rozsáhlé interview, které přijíždí udělat novinář německého týdeníku Stern Michael Jürgs a zdokumentovat fotograf Robert Lebeck, Romyina dávná známost. Film režisérky Emily Atef je hluboce působivým a dojemným portrétem výrazné osobnosti. A fascinuje též podobnost herečky Marie Bäumer s její slavnou předchůdkyní…


25.2.2019

TINA A VORE

Gräns

Švédsko – Dánsko
2018
108 min
Pilot Film

Tina, podivínská a samotářská celní úřednice s ne právě přívětivým vzhledem, má podivný dar nepřirozeně vyvinutých čichových schopností. Na švédské hranici s Dánskem dokáže identifikovat kontraband tak, že u cestujících vycítí čichem strach, úzkost, provinění i jiné emoce. Ačkoli je v práci při odhalování pašeráků úspěšná, její soukromý život za moc nestojí. S povalečským přítelem žije prázdný „pro forma“ vztah ve skromné chatě u lesa, a z rodiny jí zůstal jen dementní otec v ústavu. Přitahuje ji příroda a mnohem více než s lidmi si rozumí s divokými zvířaty. Všechno se změní, když při své práci potká záhadného podezřelého vyvrhele, s podobně zvláštní tváří, jménem Vore. Oba jsou k sobě až záhadně silně přitahováni. Režisér Ali Abbasi natočil obsahově pozoruhodný, žánrově těžko zařaditelný snímek.


18.2.2019

TURNÉ

Turneja

Srbsko – Bosna a Hercegovina
2008
103 min
Balkanfilm

První polovina 90. let, doba občanské války v Jugoslávii. Herci bělehradského divadla dostanou nabídku absolvovat turné po Republice Srbské v Bosně a Hercegovině. S vidinou slušného výdělku vyrážejí na cestu. Po příjezdu na místo přichází rychlé vystřízlivění. Město, do kterého je přivezla vojenská dodávka, je pod nepřátelskou palbou. Navíc dostávají nesnadný úkol - kulturně povznést srbské vojáky těsně za frontovou linií. Ti jsou ale velmi nevděčným publikem a divadelní představení končí fiaskem. Zhýčkaní herci se bezprostředně poté rozhodnou pro útěk domů. Cesta po válkou zmítané Bosně, při které se potkávají postupně s bojovníky všech válčících stran, se pro ně stává bojem o přežití. Zachránit je mohou pouze jejich herecké schopnosti... Působivý snímek slavného režiséra Gorana Markoviće zdobí mimo jiné silné obsazení.


11.2.2019

OHROŽENÉ DRUHY

Espèces menacées

Francie
2017
105 min
Film Europe

Vzájemně propojené osudy tří rodin. Joséphine a Tomas mají krátce po svatbě, ale za zdánlivým štěstím odkrývají Joséphininy rodiče temnější realitu. Mélanie oznamuje rodičům, že je těhotná, avšak budoucí otec má do ideálního zetě daleko. A nakonec Anthony – zasněný student, jenž nemá štěstí v lásce, se musí postarat o svou matku, která začíná být nezvladatelná. Režisér Gilles Bourdos natočil zdánlivě nenápadný, o naší současné realitě však hodně vypovídající film.


4.2.2019

SOUMRAK

Napszállta

Maďarsko
2017
144 min
Film Europe

Režijní debut režiséra Lászla Nemese, sugestivní válečné drama Saulův syn, získal Velkou cenu poroty v Cannes i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Po tomto triumfu přichází někdejší asistent žijícího klasika Bély Tarra s novinkou, která se odehrává v jeho rodné Budapešti na počátku 20. století. Vizuálně působivé historické drama sleduje dvacetiletou Irisz Leiter, která přijíždí do maďarského hlavního města poté, co strávila dospívání v sirotčinci, a náhle je konfrontována s vlastní minulostí a temným tajemstvím obestírajícím její rodinu... Přízračná, dusivě snová atmosféra předválečné Budapešti rezonuje s úzkostí hrdinky i umírající rakousko-uherské říše. Film je maďarským kandidátem na Oscara.


28.1.2019

TAK PRAVIL BŮH

Gud taler ud

Dánsko
2017
105 min
Film Europe

Jízlivý, sarkastický a dojemný rodinný portrét, natočený režisérem Henrikem Rubenem Genzem, je inspirován slavnou biografií dánského dramatika Jense Blendstrupa a zasazen do druhé poloviny 80. let minulého století, do dnů, kdy explodoval Černobyl. Zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha podivných zálib. Patří mezi ně domácí pitky s pacienty i rázovitá výchova synů. Uffe se doma cítí být bohem. Ale bohové nemusí být dvakrát laskaví. Nevšední tragikomedie o podivné lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu.


21.1.2019

TVÁŘ

Twarz

Polsko
2018
91 min
Film Europe

Hlavní hrdina filmu – maloměstský podivín a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoji holku, malé auto a svého psa. Pracuje na staveništi, kde má vyrůst nejvyšší socha Ježíše na světě. Když jej nečekaně zmrzačí tragická nehoda, obrátí se k němu oči celé země – Jacek se totiž stane prvním občanem Polska, který podstoupí transplantaci obličeje. Tvář je odpoutaná, nekonvenční bajka o vnitřní síle a kráse, která virtuózně kloubí realismus, fantazijní prvky a černý humor, záměrně pracuje s rozvolněnou strukturou, jejíž nevyzpytatelnost ještě umocňuje rafinovanými hrátkami s ostřením. Výsledkem je nekompromisní, ale zároveň mimořádně zábavná studie krize identity, která umně přepíná z komisní frašky do jízlivého společenského komentáře. Polská režisérka, scenáristka a producentka Małgorzata Szumowska ve svých filmech originálně a metodicky pitvá problematiku mezilidských vztahů a směle ohledává témata týkající se národní identity a společenských tabu.
Film uvedl a o současné polské kinematografii krátce promluvil publicista Miroslav Beinhauer.


14.1.2019

SWEET COUNTRY

Sweet country

Austrálie
2017
110 min
Pilot Film

Dramatický western režiséra Warwicka Thorntona odehrávající se v severní Austrálii ve dvacátých letech minulého století. Když domorodý chovatel dobytka Sam v sebeobraně zabije bělošského majitele stanice Harryho, musí vše opustit a utéct i se svou těhotnou manželkou. Vydávají se nádhernou ale drsnou krajinou do vnitrozemí. Seržant Fletcher (Bryan Brown) s pomocí domorodého stopaře Archieho (Gibson John) a místních vlastníků půdy, mezi nimiž je i Fred (Sam Neill), vede skupinu pronásledovatelů. Je posedlý dopadením Sama a snahou předat ho za vraždu k soudu. Sam se však v buši vyzná lépe než kdo jiný…


7.1.2019

VÝCHODOČESKÝ VEČERVÁZÁNÍ KYTICE

Vázání kytice

Česká republika
2017
46 min

Sbírku baladických básní miletínského rodáka K. J. Erbena Kytici zná v naší české kotlině snad každý. Jak se popasovat s temnotou, syrovostí a v každém slově přítomnou bezvýchodností, s jakou Erben zacházel s hlavními hrdiny svých balad? Ale co když původně mělo být vše jinak? Co když byl Erben sám hlavním aktérem v baladě napsané životem samým a svou vlastní frustraci a bezvýchodnost převáděl do osudů svých postav? Na tyto otázky se po dvou stech letech od básníkova narození snažil nalézt odpovědi miletínský scénárista a dramatik Štěpán Hak ve své první divadelní hře. A díky filmařské práci Pardubáka Víta Mazánka a jeho tvůrčí skupiny dokázali spolu s herci ze spolku Miletínské pivovarské zahrádky vytvořit první a zatím jediný film titul inspirovaný Erbenovým životem.


KRKONOŠE

Krkonoše

Česká republika
2017
90 min
Dech hor

Dokumentární film Viktora Kuny a Martina Krále, zachycující v mnoha nádherných obrazech nejvyšší české hory, jejich geologický a geomorfologický vývoj, flóru, faunu, historické a kulturní souvislosti činnosti člověka v Krkonoších. Film vás mimo jiné zavede do nejkrásnějších míst Krkonoš, jako jsou například Obří a Labský důl, Sněžné jámy, Sněžka, Malý a Velký rybník nebo Labský, Pančavský a Mumlavský vodopád nebo pramen Labe.

Po každé projekci se uskutečnila krátká beseda s tvůrci filmů.


Při zpracování anotací k jednotlivým snímkům byly použity časopisy Filmový přehled.

Novinky

15.12.2018

Odtajnili jsme filmy pro začátek roku 2019!

Novou sezónu zahájíme speciální dvojprojekcí věnovanou východočeskému regionu. Dále budou následovat snímky především evropských tvůrců, zhlédnout však budete moci i jeden australský western...

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v sále č.6 multikina Cinestar -
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 90,- Kč pro členy FK
  • 130,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 90,- Kč