Program


Stručné informace o uváděných filmech můžete též nalézt v programovém zpravodaji PANORAMA, který filmový klub vydává cca 1x za dva měsíce.23.9.2019

BÍLÝ BÍLÝ DEN

Hvítur, hvítur dagur

Island-Dánsko-Švédsko
2019
109 min
Aerofilms

V odlehlém islandském městečku se bývalý policista vyrovnává s tragickým úmrtím své ženy. Smíření komplikuje zpráva, že jeho milovaná vedla ještě jiný, tajný život. Obrysy její minulosti vystupují z bílé mlhy jako okolní krajina. Byla mu nevěrná? Ingimundur nemůže jít dál, dokud nezjistí pravdu. Jeho zármutek se s rostoucím napětím mění v posedlost, která ohrozí jeho i jeho blízké. Druhý celovečerní snímek Hlynura Pálmasona (loni jsme ve FK hráli jeho Zimní bratry) byl uveden na letošním MFF v Cannes v sekci Critics‘ Week a z festivalu si odvezl ocenění za výjimečný herecký výkon Ingvara Sigurdssona v hlavní roli.


30.9.2019

BRANKÁŘ

Trautmann

Německo-Velká Británie
2018
120 min
Film Europe

Dramatický životní příběh legendárního fotbalisty Manchester City Berta Trautmanna, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu. Příběh muže, který miloval fotbal, Anglii a ženu svého života Margaret, a díky svým výjimečným schopnostem a vytrvalosti se dokázal z nenáviděného „nácka“ stát britským národním hrdinou. Bert Trautmann se narodil v Německu v roce 1923 a během války se jako výsadkář aktivně zapojil do bojů. Ke konci války byl zajat britskými vojáky a držen v táboře, kde si všimli jeho talentu. Navzdory počáteční nenávisti fanoušků působil v týmu Manchesteru v letech 1949 až 1964. Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1958 ve finále Anglického poháru… Režisér Marcus H. Rosenmüller natočil nejen působivé sportovní retro, ale také klasickým způsobem vyprávěný silný lidský příběh. Trautmann a jeho životní láska Margaret totiž musejí čelit i dalším ranám osudu…


7.10.2019

NIKDY NEODVRACEJ ZRAK

Werk ohne Autor

Německo-Itálie
2018
188 min
CinemArt

Strhující drama o osvobozující síle umění a lidské tvořivosti. Příběh je inspirován skutečnými událostmi i osobami a překlenuje tři éry německé historie, během nichž malíř Kurt Bartnert prožil své dětství v nacistickém Německu, dospíval v komunistickém Východním Německu a svůj umělecký vývoj završil v Západním Německu. S jeho vztahem k Ellie zásadně nesouhlasí její otec, prominentní lékař Carl Seeband (opět skvělý Sebastian Koch) a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace. Režisér a scenárista Florian Henckel von Donnersmarck (držitel Oscara za Životy těch druhých) natočil svůj třetí celovečerní film pod vlivem svého zájmu o výtvarné umění a po inspirativním setkání s dílem německého malíře Gerharda Richtera. Snímek získal dvě nominace na Oscary a byl oceněn na festivalu v Benátkách.


14.10.2019

PARAZIT

기생충

Jižní Korea
2019
132 min
Aerofilms

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl v letošním roce oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction.


21.10.2019

MODLITBA

La Prière

Francie
2018
107 min
Film Europe

Příběh dvaadvacetiletého Thomase, který se přijíždí se svou závislostí na heroinu poprat do katolického rehabilitačního centra ve francouzských Alpách, je studií (ne)dobrovolné řehole a proměny prchlivého adolescenta ve svébytnou duchovní bytost. Největšími přednostmi filmu jsou neokázalá, precizní režie, odvaha vyprávět příběh v bolestivém detailu a brilantní casting. Film režiséra Cédrica Kahna je pokornou charakterovou studií i formálně čistou, tichou oslavou lidského soucitu a odhodlanosti. Jde o nenápadný, ale pronikavý a nesentimentální snímek o víře, možnostech nápravy, různých podobách závislosti a obtížné volbě mezi láskou k člověku a láskou k Bohu.


28.10.2019

ZBOROV

Zborov

Československo
1938
109 min
NFA

V červenci 1917 se u ukrajinského Zborova odehrála bitva, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka. Celovečerní film Zborov režisérů J.A.Holmana a Jiřího Slavíčka natočený podle námětu Rudolfa Medka zachycuje prostřednictvím osudů několika postav řadu událostí, které bitvě předcházely. Především ale vyniká rekonstrukcí válečných bojů, která obstojí i před dnešním divákem. Snímek z kolekce Národního filmového archivu uvádíme při příležitosti 101. výročí vzniku samostatné republiky.


Při zpracování anotací k jednotlivým snímkům byly použity podklady distribučních společností Aerofilms, Balkanfilm, CinemArt, Dech hor, Film Europe a NFA.

Novinky

26.8.2019

Září a říjen ve znamení skvělých filmů!

Pro první dva podzimní měsíce jsme připravili pestrou nabídku kvalitních současných snímků doplněnou o dva pozoruhodné filmy z československého archivu.

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v sále č.6 multikina Cinestar -
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 100,- Kč pro členy FK
  • 150,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 90,- Kč